28 Aralık 2014 Pazar

Faranjit

Faranjit NedirFaranjit, vücuda alınan çeşitli gıda maddelerinin ve yabancı maddelerin boğazda yarattığı yıpranmadır. Ağız ve burun boğluğunun arka kısmında farinks adı verilen boğaz başlangıcı bulunur. Zararlı mikroorganizmaların farinksde yarattığı yıpranma sonucu faranjit hastalığı ortaya çıkar. Genellikle sonbahar ve kış mevsimlerinde görülen boğaz iltihaplanmasıdır. 

Dünyanın önde gelen toplumları da olmak üzere hemen hemen her insan hayatında bir defa da olsa bu hastalığı geçirir. Faranjit tedavisi mümkün bir hastalıktır ancak gerekli özeni göstermek şarttır.Faranjitin NedenleriFaranjitin bir tek nedeni yoktur ama aşağıdaki nedenlerden faranjit olunabilir; 

Virüs ve bakteriler 

Sigara ve alkol kullanımı 

Kola vb. koka içeren maddeler 

Geniz akıntısı 

Kirli havanın solunması 

Aşırı soğuk veya aşırı sıcak yiyecekler 

Bademcik iltihabı 

Faranjitin BelirtileriFaranjit olduğunuzu anlamak için aşağıdaki belirtilerin sizde bulunması gerekmektedir; 

Boğazda kısa veya uzun süreli yanma hissi. 

Yutkunma esnasında zorlanma. 

Öksürük ve ateş. 

Ses kısılması. 

Halsizlik,yorgunluk. 

Gribal enfeksiyon. 

Baş ağrısı. 

Faranjit TedavisiFaranjit tedavisi oldukça kolay bir hastalık olmakla birlikte, çeşitli vakıalarda tedavi daha zor hale gelmektedir. Faranjit tanısı koyulan hastalara doktorları tarafından genellikle antibiyotik tedavisi uygulanır. Antibiyotik kullanımı bakterileri ortadan kaldırmak için oldukça önemlidir. Eğer faranjit hastasının sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıkları varsa öncelikle bu kötü alışkanlıklar ortadan kaldırılmalıdır. 

Faranjit belirtilerinden herhangi birisi görüldüğü zaman vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir. Faranjit boğazda oluşacak daha önemli rahatsızlıkların bir göstergesi olabilmektedir.


Faranjit nedenleri ve tedavisi ile ilgili yazdıklarımız burada son buluyor, sizlerde deneyim ve bilgilerinizi yorumlar aracılığıyla bizlerle paylaşırsanız seviniriz. Ayrıca yazımızı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşırsanız daha fazla insana ulaşmasına yardımcı olursunuz. Teşekkür ederiz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.