28 Aralık 2014 Pazar

Evimizi ve Kendimizi Mikroplardan Nasıl Koruruz

Etin Temizlenmesi
Etin üzerinde kendi mikroorganizmalar vardır. O yüzden kullanacağınız kadar çözdürün eğer fazla çözülme olduysa mutlaka pişirin ve öyle saklayın aksi taktirde mikropları çoğalmasına zemin hazırlarsınız.Hazır yapılmış köfte pişmemiş ve dolaptan hiç çıkmamış köfte dolapta durmaz eğer çözüldü ise bir günden fazla bekletmeyin ve kullanın. Et üzerinde çıplak elle çalışmayın eldiven giyin. Et ve sebze doğradığınız tahta farklı olmalıdır. Bu tahtalar bir birileri ile karışmamalıdır.


Sebze TemizliğiSebzeleri temizlemek için sadece su yeterli değildir. Bunun için en güvenli yol su dolu bir kaba sebzeleri dökmeniz bir miktarda içine sirke dökmenizdir. Bu vaziyette 10-15 dakika kadar bekleyin daha sonra musluğun altına şöyle bir tutun ovalamanıza gerek yok.


Eğer tifo veya kolera gibi salgınlar varsa bulunduğunuz şehirde hemen bir eczaneye giderek potasyum pergamanat tabletten alın ve bir litre suya 4 tablet koyun daha sonra malzemelerinizi bu suda 20 dakika bekletin ve sudan geçirin yemeye hazırdır. Bu şekilde salgınlardan kurtulabilirsiniz


Özelikle domates ve çilekte mikroplar daha çabuk ve kolay ürerler bu ürünlerin temizliğine ayrıca dikkat etmek gerekiyor.

Ekmeğin Saklanması ve KorunmasıEkmek kesinlikle poşette saklanmamalıdır. Kese kağıdında alıp o şekilde evimize getirmeliyiz. Eğer buna imkan yoksa aldığımız ekmeği ocak üstünde şöyle hızlı bir şekilde ateşten geçirip mikropların ölmesini sağlayabiliriz.

Giysi TemizliğiDışarda veya evde bulunan giysilerde yoğun şekilde mikrop ürer o yüzden eve girişte veya girmeden dışardan geldiğimiz zaman üstümüzü hemen değiştirmemiz gerekiyor. Ayrıca çıkardığımız giysileri kesinlikle dolaba koymamak gerekiyor onları bayoya asıp daha sonra ütülemek gerekiyor.


Temizlik için su çok önemlidir. suya sabuna kesinlikle dokunmak gerekiyor. içme suyunda dikkat edilmesi gereken beklememiş su olması gerekiyor. istanbul için söylemek gerekiyorsa musluk suları içilebilir Alacağınız hazır suyun güneşte beklememesi gerekiyor ve koyulduğu plastik bidonun sağlık şartına uygun olması lazım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.