28 Aralık 2014 Pazar

Erken Boşalma

Erken Boşalma NedirErken boşalma ingilizce "premature Ejaculation" olarak bilinir. Erkeğin tam bir doyum yaşamadan boşalmasının kendi iradesi dışında meydana gelmesi olarak tanımlanabilir. Günümüzde erken boşalma, her ne kadar cinsel bir sorun veya yetersizlik gibi görülse de gerçekte bir sorun olmamakla birlikte sadece cinsel bir uyumsuzluk halidir. Ancak cinsel ilişkide en önemli etkenlerden biri uyumdur.

Gerçek anlamda ortada bir erken boşalma sorunu olmayıp, erkeğin kadının orgazmından önce veya ona ruhen yetecek kadar beraber olamadan boşalması bir cinsel uyumsuzluğun ortaya çıkmasına sebep olacaktır. Bu nedenle erken boşalma olarak adlandırdığımız sıkıntı bir cinsel yetersizlik değil, sadece çözülmesi gereken bir sorun olarak adlandırmamız gerekir.

Erken boşalma problemi birçok erkeğin belli zamanlarda karşı karşıya kaldığı cinsel bir problemdir. Bu durum, belli bir süre boyunca her zaman görülürse kesinlikle tedavisi gereken bir rahatsızlık olarak gösterilir.


Erken Boşalma Nedenleri


Erken boşalmanın en büyük sebepleri geçici stres durumlarıdır. Bunlara örnek olarak sınav stresi, proje veya ödev gerginliği, iş yerinde veya evde olan problemler. Bunlara maddi sorunlar örnek verilebilir. Bu tarz problemler geçici olarak erken boşalmaya sebep olabilir.

Erken boşalma problemi stres faktörlerinin ortadan kalkması ile birlikte kendi kendine geçer.

Tedavi olunmasını gerektiren durumlar, bu problemin düzenli bir şekilde cinsel beraberlikte bulunan partneri ve insanı rahatsız edecek derecede sık ve sürekli olması durumunda tedavi gerekir.

Erken Boşalma Tedavisi


Erken boşalma tedavisinde eşlerin birbirlerine destek olması gerekir. Destek olunması halinde % 90'lara varan bir başarı yakalanır. Böyle bir problem yüzünden doktora giden insanda ilk önce psikolojik açıdan incelemesi yapılır.

Erken boşalma probleminin sebebi şeker rahatsızlığı ve prostat gibi fiziksel rahatsızlıklardan değil de, psikolojik durumlardan oluyorsa erkeğin boşalma kontrolünü eline geçirmesi gerekir ve bunun için ev ödevleri verilir.

Verilen ev ödevleri erkeğin eşiyle beraber yapabileceği bazı çalışmalardan oluşur. Bununla beraber bazen ilaç tedavisi destek olarak verilebilir.

Destekleyen ilaç tedavisinde anti-depresan, anestezik etkisi olan losyon veya kremler verilebilir.

Fakat erken boşalma tedavisinde öncelikli amaç ilaca bağımlı olmadan insanın bu problemi kendi başına aşmasıdır.

Bu yüzden tedavi boyunca insanın durumu değerlendirme şekli, eşinin olup olmaması yada onunla beraber terapilere gelip gelmemesi büyük bir önem taşır.

Bu tarz problemlerin tedavisinde eşler birbirine destek olduğu zaman çok kolay sonuca gidebilirler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.