28 Aralık 2014 Pazar

Erkeklerde Varikosel

Varikosel NedirVarikosel ingilizce "varicocele" olarak bilinir. Tıp dilinde erkekte kısırlık olarak adlandırılır. Varikosel, testislerdeki kanı boşaltan toplardamarların çeşitli nedenlerle genişleyerek varisleşmesidir. Varikosel testiste ısı artışı başta olmak üzere birçok soruna neden olur ve bunlar da kısırlığa yol açabilir.


Erkek bireylerin testi rahatsızlıklarından bir tanesi olan Varikosel sorunu, kısaca erkeklerin testisindeki kan dolaşımının pıhtılaşması veya damarlarda kalmasında oluşan bir rahatsızlık türüdür. Genel anlam da erkekler için istenmeyen bir rahatsızlık olup, erkekleri kısır yapma durumu da çok fazla yüksektir. Ülkemizde binlerce erkek de görülen Varikosel rahatsızlığının tedavisi de bulunmaktadır. Ama tedavi sonucunda kısır olma ihtimali çok yüksek bir durumdur.Varikoselin Belirtileri


Hareket edildiğinde ağrı ve ağırlık duyulur, ha­reketlerde zorlanma meydana gelir.Varikosel, tanısı kolay konabilen bir hastalıktır. Hasta ayakta dururken, er-bezi torbasının (skrotum) elle yoklan­ması sırasında yumuşak kıvamda, es­nek ve ağrısız toplardamar paketleri ele gelir. Hasta yatar duruma geldiğinde bu bulgular azalır. Söz konusu paketler ço­ğunlukla skrotumun yüzeyel toplarda­marlarının varisleriyle birlikte bulunur. Tabloya ağrı, ağırlık hissi, hareketlerde zorlanma gibi işlevsel belirtiler eşlik eder.Hastalığın gidişi değişkenlik göste­rir.

Ayrıca sperm sorununda oluşturan Varikosel rahatsızlığı ikili arasındaki ilişkiye de sekte uğratmaktadır. Varikosel rahatsızlığının belirtisi testis bölgesinde anormal şişmeler, acımalar ve sperm’den kan gelmesiyle de olabilir. Ayrıca yapılan araştırmalarda uzmanlar kısırlık sorunuyla gelen hastaların çoğunda Varikosel rahatsızlığıyla karşılaştıklarını da açıklarken Varikosel rahatsızlığının ameliyat tedavisi de mümkündür.

Varikoselin Tedavisi


Varikosel rahatsızlığı erkekler için korkulu bir rüyadır. Çünkü Varikosel rahatsızlığının tedavisi uzun ve yorucudur. Gerekli durumlardan Varikosel rahatsızlığında ameliyat tedavisi de yapılabilir. Ama genel olarak Varikosel rahatsızlığı sonucunda cinsel ilişki sorunu oluşmaz, sadece rahatsızlığın boyutuna göre çocuk olma durumu değişkenlik kazanabilir.

Şu an için Varikosel rahatsızlığı hakkında bilinen ana unsurlar bunlarken, testislerinizde bir ağırlık veya ağrı hissediyorsanız bunun takriben de testisleriniz şişiyorsa muhakkak olarak bir doktor kontrolüne girmelisiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.