25 Aralık 2014 Perşembe

Erkeklerde Uykusuzluk

Uyku Bozukluğu


Uyku bozukluğu ingilizce "Sleep Disorder" olarak bilinir. Cinsel isteksizlikten ereksiyon problemlerine, trafik kazalarından iş hayatında başarısızlığa kadar yaşamın pek çok alanını olumsuz etkileyen ve dissomniya adı verilen uyku bozukluklarının her geçen gün yaygınlaşıyor. 


Birincil uykusuzluk (insomnia), birincil hipersomnia (aşırı uyuma), narkolepsi (gündüz aşırı uykulu olma), horlama, uyku-apne sendromu (uykuda 10 saniye ve üstünde solunum durması), sirkadiyen ritm uyku bozukluğu (istenilen ve gerçekte uyunan uyku dönemleri arasındaki uyumsuzluk), gecikmeli ve değişen vardiya tipi uykusuzluk, nokturnal myoklonusta (bacakların hareketli olduğu sık uyanmalı ve dinlendirmeyen uyku), huzursuz bacak sendromu (bacak hareketlerinin uyumaya engel olması) ve kleine-levin sendromu (genç erkek hastalarda birkaç hafta süreyle aşırı uyuma, sadece aralarda oburca yemek için uyanma, aşırı cinsel etkinlik ve saldırganlık durumu) uyku bozukluklarının tipleridir.

Erkeklerde Uykusuzluk SorunlarıUykusuzluk problemi bireylerin hayatlarını kötü etkileyen ve dengesiz bir sağlık durumuna zemin hazırlayan etmendir. Uykusuzluk problemleri zamanla ülkemizde epeyce yaygınlaşmış bir durum olup tıp dilinde de tedavisi mümkündür. Uykusuzluk için çeşitli söylentiler vardır. Ama genel anlamda uykusuzluk kişisel problemlerle alakalıda olabildiği gibi farklı hastalıkların nedeni de görülebilir. Uykusuzluk tedavisi gerekli asıl etmendir. Çünkü uykusuzluk problemi zamanla bireylerde farklı hastalıkların doğmasında asıl neden olabilir. Ülkemizde yapılan araştırmalarda uykusuzluk problemi daha çok erkek bireylerde görülen durum olup, uykusuzluk probleminin kalp krizi ve benzeri hastalıklara da zemin hazırladığı bilinmektedir.

Uykusuzluğa ÇareÇeşitli tedavi yollarının mümkün olduğu uykusuzluk problemlerinde ilaçlı müdahale de şarttır. İlaçlı müdahaleyle birlikte uykusuzluk problemi bir ölçüde giderilebilir. Ama genel anlamda uykusuzluk problemin geçmesi için asıl anlamda uykusuzluk problemini oluşturacak etmenleri ortadan kaldırmak şarttır. Erkek bireylerde çok daha fazla görülen uykusuzluk problemi, erkeklerde kalp krizi gibi sorunların da tetikçisi olup, böylesi sorunlarda bir uzmana danışmak da şarttır. Sizlere önerimiz uykusuzluk problemini göz ardı etmemeniz olacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.