25 Aralık 2014 Perşembe

Erkeklerde Sıcak Duş

Erkeklerde Sıcak Duşun ZararlarıTıp dilinde varikosel olarak bilinen hastalık ingilizce "varicocele" bilinir. Erkeklerin en büyük keyiflerinden bir tanesi de iş çıkışından eve geldiklerinde sıcacık suyun altına girmek olacaktır. Ama kötü bir haberimiz var; o da sıcak suyun erkekler için hiç de sağlıklı olmadığıdır. Evet, sıcak su erkeklerin sağlığı açsından hiç de önerilmeyen bir niteliktir.Sıcak Duşun ZararlarıAşırı sıcak su altında kalan bireylerde kısırlık görülme oranı da yüksek olabilir. Veya buna takriben sıcak karşısında çok fazla kalmak da aynı durumu oluşturabilir. Nasıl mı? İlk etap da sıcak su ve benzeri etmenler erkelerin varisel yani cinsel bölgesinde bulunan bir yağ tabakasını etkiler. Bu da direkt olarak sperm’e entegreli olduğundan sıcak su burada kişiye çeşitli zararlar verir. Bunlardan en önemlisi de erkeklerin kısır kalma durumudur.


Kısır kalmanın başlıca sebeplerinden bir tanesi olarak gösterilen sıcak duş, aşırı olduğundan zarar vermektedir. Varikosel tedavisi ülkemizde çeşitli yöntemlerle yapılmaktadır. Ama Varikosel sonucuyla karşılaşmamak için de sıcak duş gibi etmenlerde uzak durmanız gerekir. Ayrıca Varikosel’n sperme bağlı olduğunu az öncede söylemiştik. İşte bundan ötürü Varikosel gelebilecek herhangi bir sorunda erkeklik hormanlarıyla alakalı sorunlar yaşamak mümkün bir durum olabilir.Varikosel TedavisiVarikoselin tedavisi ameliyattır. İlaçla veya başka bir şekilde tedavi edilemez. Ameliyat mikrocerrahi şeklinde mikroskop veya büyüteçli gözlükler kullanılarak yapılmalıdır. Ameliyathanede steril şartlarda anestezi altında yapılır. Varis şeklinde genişlemiş olan toplardamarlar ayrılır, bağlanarak kesilir ve iptal edilir. Bu şekilde kan akımının normal toplardamarlardan normal hızla devamı sağlanır. Ameliyat esnasında atardamarlar ve lenf damarları ile sinirler dikkatlice korunmalıdır. Sabah opere edilen hasta gün boyu izlenir ve aynı gün akşam taburcu edilir. Ameliyat sonrası en az üç gün yatak istirahatı önerilir. Hasta üç hafta içinde tamamen iyileşmiş olur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.