28 Aralık 2014 Pazar

Erkeklerde Prostat

Prostat Nedir


Prostat ingilizce "prostate" olarak bilinir. Erkekte idrar kesesinin altında bulunan küçük bir salgı bezidir. Normal prostat ağırlığı yaklaşık 18-20 gram kadardır. Prostat salgı bezi her erkekte bulunur ve mesane (idrar kesesi) çıkımında idrar yolunu sarar. Ayrıca prostatın idrar yolunu sardığı alanda, meni kanalı idrar yoluna açılmaktadır. Erkeklerde idrar tutmaya yarayan iki adet sfinkter(büzük) sistemi vardır. İç büzük prostat ile mesanenin birleştiği yerdedir ve istemsiz şekilde idrarın tutulmasını sağlar. Dış büzük prostatın hemen sonrasında leğen kemiği tabanını saran kaslardan oluşan ve istemli olarak (çok idrara sıkışıldığında idrar kanalını büzerek idrarın kaçmasını engelleyen) kasılan bir sfinkter sistemidir.Prostat ve Cinsel Fonksiyon BozukluklarıErkekleri en fazla korkutan durumlardan bir tanesi olan Prostat ve cinsel fonksiyon bozuklukları belli yaşlarda cereyan eden hastalıklardandır. Daha çok 40’lı yaşlardan sonra meydana gelen Prostat ve cinsel fonksiyon bozuklukları bu yaşlardaki bireylerin teste rol hormonlarının aktifliğini kaybettiğinden ötürü meydana geldiği söylenmektedir. Yani bunu biraz daha açacak olursak, erkekler yaşlarının ilerlemesiyle birlikte cinsel güçlerini yavaştan yitirebilirler, bu durum hem prostat hem de cinsel fonksiyon bozukluğuna eşit olabilir. Bazı noktalarda prostat ve cinsel fonksiyonlar birbiriyle örtüşürler. Ki işte o durumlardan bir tanesi de az önce bahsettiğimiz gibidir. Bunun ötesinde erkeklerde yaşanan Prostat ve cinsel fonksiyon bozukluklar vücudun toplaması gereken enerjiye dayalı olarak aktiflik gösterirler. Ve vücut enerji toplayamasa bu tür sorunlar kaçınılmaz olacaktır.

Prostat Tedavisi


Doktorlarda ilerleyen yaşlarda bu sorunların meydana çıkabilme risklerinin olduğundan ötürü bireylere 40’lı yaşlardan sonra baştan sonra bir kontrol edilmelerinin gerektiğini belirtirler. Çünkü Prostat ve cinsel fonksiyon bozukluklardan erken müdahale önemlidir. Ki bunlarda ilerleyen safhalarda kalıcı olabilirler. Bu yüzden tedbiri elden bırakmamak gerekir ve belli yaşlarda kontrol altına girmek şarttır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.