28 Aralık 2014 Pazar

Erkeklerde Orta Yaş Krizi

Orta Yaş Krizi


Orta yaş krizi veya erişkin sendromu ingilizcede "middle age crisis" olarak bilinir. Orta yaş krizi veya erişkin sendromu; erkeklerde ise andropoz süreci öncesi değişen hormonal faaliyetlere bağlı olarak kişilerin cinselliğe karşı aşırı istek artışının oluşmasına verilen genel addır. Genelde bilinç daha doğu bir ifade ile altbilinçin vücut bütünlüğü olarak artık üreme faliyetlerinin risk altında olduğunu algılayaraktan canlılığın (nesilin) devamı dürtüsüyle oluşan bir psikolojik savunma dürtüsü mekanizmasıdır.Erişkin Sendromu


İnsanların doğumun da ölümüne kadar geçirdikleri süre zarfı içerisinde belli dönemlerde kimi zaman bazı problemler ortaya çıkabilir. İşte onlardan bir tanesi de Erkeklerde Orta Yaş Krizidir. Genel anlamda 35’li yaşlardan sonra 40’lı yaşlar ile birlikte erkekler yaşlandıklarını fakrına varırlar. Ama bünye olarak bunu kabul etmediklerinden ötürü böyle bir kriz muhtemeldir. Ve her krizin belli başlı sorunların olduğu gibi Erkeklerde Orta Yaş Krizinin de bazı sorunları vardır. İşte bu makalemizde sizlere bunlardan bahsedeceğiz.

Orta Yaş Bunalımı


Öncelikle erkeklerde orta yaş sorunu 42'lı yaşlar itibariyle ortaya çıkar. Psikolojik bakımından acaba yaşlandım mı demeye başlayan erkeklerin tümünde bu olay yaşanmaktadır. Bu tür durumlarda da bireyler genel olarak stres sıkıntı spor giyinme, kendine özenle bakma yeni kıyafetler alıp, hem ilgi görme isteklerine kapılır. Ve bu süre kişinin durumuna göre bir süre bu şekilde gitmektedir. Kimi zaman farklı psikolojik sorunlara da neden olabilecek. Erkeklerde Orta Yaş Krizi için yapılması gereken tek şey serbest bırakmak olacaktır. Eğer fazla bir abartı yoksa ve herhangi bir zarar vermiyorsa Erkeklerde Orta Yaş Krizi için bir müdahale gerekmez. Ama kişi olayı fazla abartıyorsa bir Psikologa gitmek şart olabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.