25 Aralık 2014 Perşembe

Erkeklerde Kalp Krizi

Kalp Krizi NedirKalp krizi ingilizce "Heart attack" olarak bilinir. Özellikle gelişmiş toplumlarda görülen ciddi bir tehlikedir. Çoğu kişi tam olarak iyileşebilir ama sağlıklı bir yaşam sürerek önlenmesi de olanaklıdır. Kalbin düzgün çalışması, kandan yeterli oksijen almasına bağlıdır. Kalp kasının herhangi bir bölgesi yeterli oksijen almadığı zaman çalışamaz duruma gelir, atarken yeterli kasılmamaya başlar ve pompalama işleminde kendine düşen görevi yerine getiremez.Erkeklerde Kalp Krizi SorunuKalp krizleri tüm bireylerde görülebilen bir rahatsızlık türü olup, bunun ötesinde de daha çok erkeklerde baş göstermektedir. Kalp krizlerinin oluşumunda birçok neden vardır. Bunlardan ilki sigara içmek, yağlı yemekler yemek veya stres gibi durumlardan ötürüdür. Kalp krizleri genel anlamda erkek bireylerde 40’lı yaşlardan sonra çok daha fazla görüldüğü gibi genç bireylerde de kalp krizi sorunlarıyla karşılaşılmaktadır.


Kalp krizinin başlıca belirtileri göğsün ortasında şiddetli ağrıdır. Terleme, bulantı, kusma ve solunum güçlüğü de görülür. Belirtiler çok şiddetli ağrı ile hafif bir rahatsızlık arasında değişen çeşitli düzeylerde olabilir. Öyle ki, kalp krizi geçirdiğinin farkına varmayanlar bile olabilir. Kalp krizine benzeyen belirtiler kuşkusuz hemen doktora başvurmayı gerektirir; ancak sindirim bozukluğunun göğüs enfeksiyonlarının, idrar kesesi hastalıklarının ve aşırı mide asidi salgılanmasının da benzer şikayetler yarattığı akıldan çıkarılmamalıdır.

Kalp Krizinde Müdahale


Kalp krizi rahatsızlığında önemli olan acil müdahaledir. Eğer ilk müdahale zamanında ve doğru bir biçimde yapılırsa kalp krizlerinde var olan ölümleri biraz daha azaltmış olabilir.


Kalp krizi tedavisinde müdahale önemli olduğu gibi eğer ilk kez bir birey kalp krizi geçiriyorsa bu çeşitli ilaç gibi benzeri etmenlerle atlatılabilen bir durumdur. Ama daha öncede kalp krizi geçirilmişse bu sorun ameliyata kadar gidebilir. Ayrıca şunu da unutmamalıyız ki kalp krizleri ölüme yol açan bir rahatsızlık olup, kişinin nefes aralığını tıkayan bir rahatsızlıktır. Sizlere önerimiz kalbinizle alakalı problemler de veya senelik olarak muhakkak olarak doktora görünmeniz olacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.