28 Aralık 2014 Pazar

Erkeklerde Horlama

Horlama Nedir



Horlama ingilizce "snore" olarak bilinir. Ağız ve burun arkasındaki hava yolunda darlık olduğunda ortaya çıkan gürültü biçiminde ki sese horlama denir. Dilin arkası ve yumuşak damak ve küçük dilin olduğu kısmın genizle birleştiği bölge kendiliğinden daralabilen bir bölgedir. Bunlar birbirleri üstüne geldiğinde solunumla birlikte titreşmekte ve horlama ortaya çıkmaktadır. Horlayan biri aşağıdaki problemlerden en az birine sahiptir.

Horlama yıllardan buyana var olan ve çevresindeki bireyleri de rahatsız eden bir rahatsızlık türü olup, genel anlamda erkek bireylerde çok daha fazla görülmektedir. Horlama sorunu farklı nedenlere de dayandırılabilir. Bunlardan bir tanesi günlük aşırı yorgunluğun horlamayla dışarı atılması olurken, diğer de gırtlakla alakalı sorun olarak algılanmaktadır. Horlama durumlarıyla bayanlarda tabi olarak karşılaşmaktadır. Ama bunlara kıyasla erkeklerin bu konuda daha fazla olduğu dikkatlerden kaçmaz. Horlama sorunlarında çeşitli tedavi yöntemleri vardır. Şimdi sizlere bunlardan bahsedeceğiz.


Erkeklerde Horlama Sorunu


İlk etap da horlamanın nende oluştuğuna bakarız. Eğer horlama günlük yorgunluğundan ötürü oluşuyorsa ona yapılacak bir şey olmayıp geçici bir durumdur. Ama eğer horlama sürekli olarak gerçekleştiriliyorsa ilk etap da normal kullandığınız yastığınız çok daha yumuşak bir yastıkla değiştirmelisiniz. Ve ardından çok daha rahat neden alabileceğiniz bir pozisyonda olup, horlamaları aza indirmeye çalışabilirsiniz. Ayrıca ülkemizde horlama rahatsızlığı içinde çeşitli ilaçlı tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Doktor kontrolünde bu ilaçlı yöntemlere de başvurabilirsiniz.

Horlama Tedavisi


Bademcik, geniz eti alınması, yumuşak damağın yukarıya asılması, küçük dilin küçültülmesi, burun kemik eğriliğinin düzeltilmesi, çenenin ve büyük dilin çeşitli yöntemlerle öne çekilmesi, dilin bir kısmının kesilmesi veya hacim küçültülmesidir.

Son yıllarda ön plana çıkan yöntemler yumuşak damağa çubuk uygulaması ve radyofrekans cerrahisidir. Uygun vakalarda çok iyi sonuçlar alınmaktadır.Radyofrekans cerrahisinin en önemli avantajları muayenehane şartlarında yapılabilmesi. Ameliyat sonrası ağrı enaz seviyededir, iş kaybı yoktur, ağız mukozasına hasar vermez.

Eğer ilerleyen yaşlarda horlama problemleriyle karşılaşıyorsanız yine ilaçlı yöntemleri kullanabilirsiniz. Ama şu vardır ki bu tür bireylerde nefesle alakalı sorun olduğundan horlama kalıcı bir çözüm bulunmamaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.