28 Aralık 2014 Pazar

Erkeklerde Andropoz

Andropoz NedirAndropoz ingilizcede "Andropause" olarak bilinir. Erkeğin üreme etkinliğindeki azalma, kronolojik yaşa bağlı olarak temin edilemez. Merkezi sinir sistemiyle kalp-damar sisteminin yaşlanmaya başlanması üreme sistemini de etkiler.


Bayanlarda menepoz olarak bilinen aynı durum erkeklerde de andropoz adı altında yaşanmaktadır. Bayanlardaki gibi erkeklerinde 45-50 yaş ile birlikte andropoz’a girmesi mümkün bir durumdur.Erkeklerde Andropoz Belirtileri


Erkeklerde ilk etap da keyifsizlik ve cinsel isteklerde azalma ile görülen andropoz sonraki aşamalarda yine erkeklerde menü salgısı açısından da düşüş gösterdiği mümkün bir durumdur.

Andropoz yaşla birlikte doğal olarak azalan testosteronun yol açtığı klinik bir tablodur. 40’lı yaşlardan itibaren erkeklik hormonu testosteron seviyelerinde doğal bir düşüş meydana gelir. Hormon seviyelerindeki bu azalma ilerleyen yaşla birlikte artar ve çeşitli problemlere neden olur. Cinsel istek azlığı, sertleşme problemi, testis hacminde azalma, kıllanmada azalma, vücut yağlarında artış, kas ve kemik kütlesinde azalma, kansızlık gibi belirtiler oluşur.

 “Andropoz”olarak da adlandırılan bu durum, cinsel fonksiyonun gerilemesi yanında, cinsel arzu ve zihinsel fonksiyonlarda da düşmeye neden olur. Eğer siz de yorgunluk, bitkinlik, aşırı terleme, uyku sorunları, sinirlilik, endişe, kas güçsüzlüğü, ruhsal çökkünlük veya tükenmişlik hissi, sakal büyümesinde azalma, seks yapma isteğinde düşme gibi sorunlar yaşıyorsanız, vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmalı ve testosteron seviyenizi ölçtürmelisiniz.

Andropozda Ne Yapmalı


Her andropozlu erkeğin, çekinmeden profesyonel yardım alması gerekir. Hattat ekibi olarak, testosteron seviyeleri, metabolik özelliklerini incelediğimiz hastamızı, hormon eksikliği söz konusu ise hormon destek tedavisi ve terapiler sayesinde rahatlamakta ve sorunlarının büyük bölümünden kurtarmaktayz. Testosteron kullanımı için günümüzde çok sayıda ürün mevcuttur, ancak kullanım şekli ve takibi için hekim kontrolü şarttır. 

Genel sağlık sorunlarının yanında özellikle damar hastalıklarına bağlı olarak gelişen sertleşme problemi ve prostat büyümesine bağlı idrar sıkıntıları nedeniyle de düzenli hekim kontrolleri gereklidir. Eğer sertleşme olamıyorsa, günümüzde çok çeşitli ve güvenli ilaç tedavilerinden penil protezlere (mutluluk çubuğu) tedaviler uygulanabilmektedir. Prostat büyümesi önemlidir çünkü idrar yolunu tıkayarak çok rahatsız eder. Bu durumda kolay operasyonlar başarı ile yapılmaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.