22 Aralık 2014 Pazartesi

Egzama Nedir Tedavisi İçin Neler GerekirEGZAMA


Egzama belirtileri ve egzama tedavisi, sık karşılaşılan durumlar, egzama çeşitleri hakkında bir yazı yazdık iyi okumalar.


Egzama, çeşitli faktörlere derinin inflamasyonlu cevabıdır. Genellikle kaşıntılıdır, belirgin derecede enflamasyon ve vezikül oluşumu görülebilir. Egzama ve dermatit terimleri klinikte bazen birbirinin yerine kullanılmaktadır.Egzama terimi daha çok kronik seyirli, kendiliğinden gerilme eğilimi dermatitden az olan inflamasyonları için kullanılmaktadır. Egzama, toplumda en sık rastlanan deri hastalığıdır. Egzamanın sınıflandırılması çok zor olmasına rağmen bazı sınıflamalar yapılmıştır. Eksojen ve endojen egzamalar olarak iki ana başlık altında incelenir.

Egzamanın BelirtileriAkut (başlangıç) dönemde;

Eritem,

Papül,

Vezikül bazen büller,

Ödem,

Kaşıntı

Deride kalınlaşma

Kepeklenme


Kronik (ilerleyen) dönemde;

Azalmış vezikül ve papüller

Deride kalınlaşma

Kepeklenme

Bütün egzamaların genel belirtileri


Deride ödem eritem

Sızıntı ve vezikül

Krutlanma ve kepeklenme,

Likenifikasyon veya kalınlaşma

Hiper ya da hipopigmentasyon

Egzema Tedavisi


Alerjik kontakt dermatitde, kaşıntı ve inflamasyona yönelik tedavi yapılır. Islak pansuman ve yara sulanması bitince steroitler ve antibiyotikler kullanılır. En önemlisi hastalığa neden olan faktör tespit edilmişse, hastanın bundan uzak durması önerilir. Diğer egzamaların tedavisinden izlenmesi gereken yol şöyle olmalı, kuru deri kaşınmaya yatkındır. Bu nedenle hastanın sabunu en az oranda ya da bebe sabunu kullanması önemlidir.

Elleri yıkadıktan sonra kurumayı önlemek için shea butter kullanılabilir. Kaşıntı ve inflamasyonu önlemek için steroitli merhem ve kremler kullanılabilir. Oral antihistaminikler verilebilir. Egzema enfekte olmuşsa antibiyotikler ve antifungal ilaçlar verilebilir. Egzama için shea butter yağı çok etkili sonuç veren bir yağdır, sorunlarınızı hafifletmeye yardımcı olur.


Egzema belirtileri ve tedavisi başlıklı yazımız burada bitiyor, siz de görüş ve önerilerinizi yorumlarda belirtebilir, daha fazla insanın bilgilenmesini sağlayabilir ve sosyal medyada bu yazıyı paylaşabilirsiniz. Teşekkür ederiz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.