28 Aralık 2014 Pazar

Donuk Omuz Hastalığı

Donuk Omuz Hastalığı


Donuk omuz hastalığı bir çok kişinin başına gelen ama özelikle kadınları etkileyen onları ev işi yaparken hareketsiz bırakan bir durumdur. Dolaba bir şey koyamazlar, askıdan gömlek alamazlar, masada bulunan bir eşyayı alamazlar. Bu durum gerçek sebepleri olası nedenleri değişebilir ama bazen bu sorunun altında şeker hastalığı hormonlarda meydana gelen değişiklikler etkili olabilir. İngilizce "shoulder dull disease" olarak bilinir.

Donuk Omuz Hastalığı Belirtileri


Donuk omuz soğukla üşütme ile alakalı değildir. Hareketsizliği ifade eder omuz eklemi etrafında omzumuzu koruyan kapsüller var bu kapsülün etrafında kaslar var bunlarda sorunlarla ortaya çıkar. Kadınlarda daha çok görülen bir durumdur bunu hormonlara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Özelikle ev hanımlar kol kaslarının güçlü olmaması sebebi ile aşırı zorlamaya bağlı ortaya çıkabilir. Özelikle halı kilim silkelemek bu sorunu ortaya çıkabilir. Ayrıca şeker hastaları guatr hastaları daha riskli guruplardır.

El işi dikiş nakış yapan kişilerde daha çok görülüyor. Aşırı derecede kavanoz sıkarken bile bu durum ortaya çıkabilir.

En belirgin sebebi aşırı zorlamaya bağlı olarak ortaya çıkar. Geceleri ağrı olarak çıkar.

Donuk Omuz Hastalığı Egzersizleri


Plataes topu ile yapılan egzersizler bu hastalığa engel olmak için başarılı sonuçlar vermektedir. Kolumuzu paralel şekilde kaldırıp bir topu duvara yaslayıp küçük daireler çizerek egzersiz yapabilirsiniz.

Bu hastalık için duruş çok önemlidir. Dik durmak gerekiyor. dik yürümek gerekiyor. Bunu sağlamak için omuzları geriye alın ileri bakın ve ensenizden sanki biri yukarı kaldırıyor gibi durabilirsiniz. Ayakta durarak omuzlarınızla ufak daireler çizebilirsiniz. Ellerinizi arkada birleştirin ve sanki yerden biri sizi aşağı çekiyor gibi gerdirin kendinizi (ama fazla gerdirmeyin) gerdirip 10 kadar sayalım. ve gevşetelim. Ellerinizi önde kenetleyin karşıya bakın ve bir birine doğru çekin 10 kadar sayalım. Nefesimizi verelim. Ellerinizi avuç içlerinizle birleştirin ve bastırın çok kuvvetli olmamak kaydı ile 10 kadar sayın. Kollarınızı yana açın ve kanat çırpar gibi kollarnızı daireler şekilden sallayın.

Donuk omuzda bizi bekleyen durumlar insan hayatını olumsuz şekilde etkileyecektir. Kolunuzu hiç bir zaman istediğiniz şekilde kullanamazsınız. Sanki kolunuzu bir bağın engellediğini görebilirsiniz. Bu durum donuk omuz hastalığı belirtileridir. Donuk omuz sorunu hareketimizi çok fazla şekilde kısıtlamasıdır. Omuz eklemi ve kalça eklemi çok hareketlidir ve bu eklemlerde olan bir sorun bütün hayatımızı kısıtlayabilir.

Donuk Omuz Hastalığı Tedavisi


Öncelikle ağrının kesilmesi gerekiyor. Ağrı kesiciler tedavi ile kullanabilir. Fizik tedavi uygulanabilir elektro şok veriliyor ve ağrı kesiciler enjeksiyon yöntemi olarak verilebilir

Tedavide öncelikle fizik tedavi uzmanı tarafından verilen bazı hareketlerin yapılması gerekiyor. Bu hareketler kesinlikle uzman kişiler tarafından yapılmalıdır.

Ayrıca küçük bir alet ile vücuda verilen elektrik ile kasların güçlenmesi diğer ağrıyı kesmek amacıyla kullanılabilir. Eve alacağınız bu cihazı kendinizde kullanabilirsiniz. kullanımı basit bir cihazdır vücuda düşük dozda elektrik vermektedir. Omuza sıcak uygulama yapılarak omuzda bulunan kapsüller genişliyor ve ağrıların gözle görülür şekilde azalması sağlanıyor.

Soğuk uygulama yapmak gerekiyorsa yeni başlayan kas ağrılarına soğuk uygulama daha iyi olur. ilk ağrı olduğunda soğuk uygulama tercih edilmelidir. Ama buzu direk kasa koymayın buzu bir torbaya koyun ve ince bir tülbente sararak uygulayabilirsiniz. Gün içinde 10-15 dakika olarak 5-6 defa uygulanabilir.

Ama ağrılar geçmeyince sıcak uygulama uygulanabilir. Hiper tansiyon olan ödem varsa sıcak uygulama tercih edilmez. Kronik kalıcı ağrılarda sıcak uygulama olarak kaplıcalar tavsiye edilebilir.

Sıcaklar soğuklar ve elektrik akımları verildikten sonra diğer bir tedavi yöntemi egzersiz çubuğudur.

Egzersiz çubuğu kullanabilirsiniz. Bu çubuğu oklavadan yardım olarak kullanabilirsiniz. Sağlam elinizle çubuğun alttan ucunu tutun ve ağrıyan omzunuzu iterek fizik tedavi uygulayabilirsiniz.

Kilo genel olarak bir sorundur ama donuk omuzda kilo direk olarak etkili değildir.

Donuk omuz tedavisinde kortizonlu ilaçlar kullanılabilir ama tedavi olarak çekinmenize gerek yok enjeksiyon olarak yapılıyor tablet olarak alınırsa tüm vücut etkilenir ama bu sadece omuz bölgesine yapılan kortizon iğnesi tedavinin daha çabuk olmasını sağlayacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.