22 Aralık 2014 Pazartesi

Doğal Tonikler


AramaterapiAromaterapi, cilt tipi tayini, doğal tonikler ve yaşlanma karşıtı tonik tarifi içeren bir yazı hazırladık iyi okumalar.

Aromaterapi fitoterapinin bir tamamlayıcı bölümüdür. Fitoterapi bitkilerle veya bitkilerin öz suyu ile yapılan bitkisel tedavi yöntemidir.

Aramoterapi ise bitkilerde bulunan sabit ve uçucu yağlarla yapılan tedavi sistemine verilen addır. Bitkisel öz yağların kişinin fiziksel ruhsal ve duygusal sağlığı ve güzelliği için bedene uygulanması sanatıdır. Aroma terapi hastalıklardan korunmada bazı hastalıklarda ise tedaviyi destekleyici ve tamamlayıcı olarak kullanılmaktadır. Ancak bunlar için cilt tipinin bilinmesi gerekir.

 

Cilt Tipi 

 

Cilt rengi Solgun cilt dış etkenlere karşı duyarlıdır. Bu hassasiyet belirtisidir. Cilt yapısı Kuru ciltler kağıt görüntüsündedir. Cilt tabakası kurudur. Yağlı ciltlerde cilt kaygandır. KArma ciltlerde alın burun ve çene bölgesi parlak diğer bölgeler daha mattır. 

Gözeneklerin hacmi : Yağlı ciltlerde cildin aşırı çalışması sonucu gözeneklerde genişleme fark edilir. Normal ciltlerde bu genişleme yoktur. Kuru ciltlerde gözenek genişlemesi sorunu yaşanmaz. 

Yağ bezelerinin aktivitesi : Cilt üzerinde fark edilen yağ aşırı salgılama belirtisidir. 

 

Doğal Tonikler


Hidrolat veya hidrosol olarak da bilinirler. Bitki ve çiçeklerin buhar damıtma veya suya yatırma yöntemiyle çıkarılan yoğuşmuş sulardır. Genelikle damıtma aromatik yağları elde etmek için uygulamaktaysa da sadece hidrolat elde etmek için de yapılabilmektedir. İdeali düşük atmosferik basıç altında uzun süreli damıtma yöntemiyle tüm terapatik etkisini koruyarak elde edilen bitki sularıdır.

Damıtma sonrasında yoğunlaştırılan suda örneğin iki litre ortalama 1 grama kadar uçucu yağ bulunur. Buda esans amaçlı kullanılmaktadır. Hidrolatın tamamen doğal veya sertifikalı organik bitkilerden elde edilmesi yani zirai ilaçlardan suni gübrelerden arındırılmış tarım yoluyla yetiştirilmiş bitkilerin kullanılması gerekmektedir. Hidrolatlar cilt için şu amaçlarda kullanılır.

Cilt temizleyici

Cildin ph dengesini düzenleyici

Cildi koruyucu

Kremlerin etkinliğini artırıcı

En sık kullanılan hidrolatlar şunlardır

Gülsuyu

lavanta suyu

kekik suyu

nane suyu

mersin suyu

papatya suyu

Yaşlanma Karşıtı Tonik

bir tutam yeşil çay

bir tutam nane

bir tutam biberiye

500 mililitre su

1 tatlı kaşığı elma sirkesi

birtat karşı bitkisel gliserin

iki damla nane uçucu yağı


hazırlanış

500 mililitre su kaynatılır 200 mililitre bir bardakta yeşil çayın üzerine dökülerek demlenir ayri bir porselen veya cam bardakta nane biberiye 15 dakika süreyle demlendirilir sonra yeşil çayın içersinde 50 mililitre nane biberiye çayının içinde nde 50 mililitre alınır ikisi de başka bir kapta karıştırılır. İçerisinde bitkisel gliserin elma sirkesinin nane uçucu yağı ilave edilir cam bir şeye konulur. Bu tonik cildi yaşlanmaya karşı koruyucu etkilere sahiptir.

Doğal tonikler yazımız burada bitiyor. Sizde görüş ve önerilerinizle katkıda bulunabilir, yazımızın daha fazla insan tarafından okunması için sosyal medyada paylaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.