28 Aralık 2014 Pazar

Disk Kayması

Disk Kayması Nedir


Ortopedik hastalıklardan popüler olan başka bir hastalık da disk kaymasıdır. Disk kayması sırt ağırı ve bel ağrısı gibi şikayetlerde bulunan hastalarda en çok rastalanan hastalık biçimidir. Zamanla rahatsızlık ilerledikçe hastanın hareket etme fonksiyonu kısıtlamaya başlar. Bunun yanı sıra şiddetli veya şiddetsiz ağrılar görülür. Şiddetsiz ağrıların çoğunun kendisinin geçtiği gözlemlenir ve böyle durumlarda hiçbir cerrahi müdahaleye gerek bulunmamaktadır.


Disk Kayması Belirtileri


Ağrılar şiddetliyse ve eğer sürekli giderek artan ağrılar haline gelmişse cerrahi müdahale zamanının gelmiş olduğunu rahatlıkla anlayabiliriz. Ağrılar ansızın gece uykudayken ok şiddetli olarak gelebilmesi en yaygın başka bir özelliğidir. Diskler bel kemiğini oluşturan omurların arasında kalan dokulardır. Disk kayması dediğimiz ortopedik rahatsızlığımız oluşumundan sonra ki safalarda incelendiğinde hastaların genelinde, diskin dış tabakasının en zayıf olduğu yerde, yani her omur hizasında omurilikten çıkan sinir köklerinin önünde görülmektedir.

 

Disk Kayması Tedavisi


Disk kaymasının en doğal nedeni yaşlanmadır. Yaşlanmaya bağlı olarak disk kayması hastalığıyla karşı karşıya gelmeniz mümkündür. Tedavi yöntemlerine geldiğimizde cerrahi operasyonlar haricinde ise disk kayması geçiren hastalarımızın en büyük ilacı güzel ortopedik bir yatakta birmüddet yatak istiriahati etmesidir. Dışarı çıkmış olan yumuşak disk içi maddesi dediğimiz madde, genellikle kuruyacaktır ve ufalarak sinir kökündeki baskıyı kaldıracaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.