28 Aralık 2014 Pazar

Denge Bozukluğu

Denge Bozukluğuİngilizce "balance disorders" olarak bilinir. Denge bozukluğu, beyin veya beyine giden denge ile ilgili sinirlerin hasarlanması veya bu sinirlerin beyine yanlış uyarılar iletmesi sonucunda olur. Beyinde denge ile ilgili ana merkez beyin sapındaki ve beyincikteki denge hücrelerinden oluşmaktadır. Bu merkezlere omurilikten ve iç kulaktaki denge merkezlerinden sinirler gelmektedir. 


Beyin dışındaki en önemli merkez iç kulaktaki yarım daire kanallarıdır. Bu kanallar başın hızlı dönme hareketlerini ve başın üç boyutlu uzayda ne pozisyonda durduğunu anlayabilecek şekilde dizayn edilmiştir. Buradaki sinir hücrelerinin uzantıları denge sinirini oluştururarak beyin sapı aracılığı ile beyine girer ve denge ile ilgili gerekli bilgileri aktarır. 

Beden dengesini beyine anlatan ise eklemlerde ve tendonlarda yer alan hücrelerin oluşturduğu sinirlerdir. Bu sinirler omuriliğin arkasında yer alan ve arka kordon isimdeki kolonda yol alarak yine beyin sapından ilgili merkezlere bedenin üç boyutlu uzayda hangi pozisyonda durduğunu beyine anlatır. Bu duyuya derin duyu ismi verilmektedir. Sayılan anatomik yapıların herhangi birinin hastalığında kişi dengesizlik hisseder.


Denge bozukluğu ve baş dönmesi farklı oluşumlardır. Beyin içinde ki merkezlerde çeşitli bölümler vardır. Dengeyi sağlayan kısım beyinciktir. Boyun fıtığı gibi sorunlar baş dönmesi yapmaz. Baş dönmesi bir çok sebepten olabilir. El kol boşalması, düşmeler, bayılmalar, sürekli halsizlik ve yorgunluk gibi sorunlar denge bozukluğuna işarettir. 

Sık düşmeler kalça kırıklarına sebep olabilir. Kaldırımlara takılmak taşlara takılmak bunların olması doktora gitmeden denge bozukluğu olduğunu ortaya çıkartır.


Vitamin eksikliği denge sorununa etkendir B12 eksikliği bu durumda çok önemlidir.Ayrıca D vitamini bu durumda çok önemlidir. Eksiklik varsa destek alınması gerekebilir. 


Denge Bozukluğu Testi


Ayaklarınızı birleştirin. Ellerinizi karşıda birleştirin. Önden hafif hafif itmeler yapılıyor. Bu durum takip edin. Sonra aynı pozisyonda gözler kapatılır ve yine hafif hafif itmeler yapılır denge kaybı olursa denge bozukluğu var demektir.

Başka bir testte çizgi üzerinde yürümek. Adımlayarak ayaklarınızı birleştirerek yürüyün bu şekilde denge bozukluğu var mı yok mu kontrol edebilirsiniz.

Denge Bozukluğu Egzersizi


Kollarınızı yana açın ve tek ayağınızı kaldırın, 10'a kadar sayın, sonra gözlerinizi kapatın 10 kadar sayın. Bu egzersizi günde 2-3 kere tekrarlayın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.