28 Aralık 2014 Pazar

Çok Çalışmak Ne Tür Zararlara Sebep Oluyor

Çok Çalışmanın ZararlarıYapılan bir araştırmada, günde 10 saat ve üzeri çalışan insanların günde ortalama 7-8 saat çalışanlara oranla depresyona yakalanma oranlarının daha yüksek olduğu saptandı. Fazla çalışma sonucu şu sağlık sorunlarında artış yaşanmakta

 

Depresyon


Çok fazla çalıştığınızda depresyon riskinizi iki kat daha artırmış oluyorsunuz. Yapılan bir araştırmada, günde 10 saat ve üzeri çalışan insanların 7-8 saat çalışanlara oranla depresyon riskinin arttığı tespit edilmiş. Bu sonuçlara göre uzun saat çalışanların ailesine ve kendine daha az zaman ayırmamasının, egzersiz yapacak vakitleri olmamasının ve sağlıklı yiyecekler tüketmemenin depresyon riskini artırdığı belirtilmiş.

Uyuşukluk


Rahatlama tekniğiniz koltukta uyuşmaksa bir daha düşünün. Hafta sonu egzersiz yapmak için eşsiz bir fırsattır. Tüm gün oturarak iş yapıyorsanız, oturmanın sağlığınız için fazla yararlı olmadığını hatırlatırız. Fazla oturmanın sağlığı tehdit ettiğine dair bir fazla araştırma var. Bu tehditler arasında; diyabet, obezite, kanser, kanser ve hatta ölüm bile var.


Yapılan araştırmalara göre, eğer bir insan gününün neredeyse tümünü oturarak geçiriyorsa, hatta egzersizlerini bile oturarak yapıyorsa, gün içinde daha aktif insanlara göre diyabet karaciğer yağlanması gibi hastalıklara daha meyilli olduğunu söylüyorlar.


Daha fazla kanıt istiyorsanız, İngiliz araştırmacılar, tipik bir ofis çalışanının beş saat 41 dakikasını oturarak geçirdiğini buldular. Araştırmacılar aynı zamanda, işte uzun zaman oturanların iş dışında da fazla oturduğunu Vücut Kitle Endeksi'nin de buna bağlı olarak yüksek olduğunu buldular. Bu durum uyuşuk bir bünye ve aşırı kilo olarak geri dönüyor.


Uyku


Amerikan Ulusal Uyku Derneği'nin açıklamalarına göre ortalama bir Amerika vatandaşı gecede ortalama yedi ile dokuz saat arası uyuyor. Fakat, derneğin araştırmasına göre araştırmaya katılanlar gecede ortalama altı saat 40 dk. uyuduklarını söylemişler. Sayılar insanların uzun zamanlar boyunca çalışmasıyla ilgili olabilir. Araştırmaya katılanların %20'si haftada 50 saat uyuduklarını belirtmişler. Bu da demek oluyor ki günde altı saatten bile az uyuyorlar. %36'sı iyi bir uykuyu bir kaç akşam sahip olduklarını söyledi. Uyku Araştırmaları Akademik Dergisinde geçtiğimiz yıl yayınlanan bir diğer çalışmaya göre, uzun çalışma saatleri ve uyku arasında bir bağlantının olduğu. Az uykunun sonuçları arasında, hafıza kapasitesinde düşüş, kilo alımı, asabiyet ve başka ruh hali sorunlarına, kalp problemlerine, kansere neden oluyor.


Hafta sonunu uykunuzu ayarlayabileceğiniz şekilde değerlendirin. Fazla geç saatlere kadar ayakta kalmayın ve sabahları da fazla geç kalkmamaya özen gösterin. Kaliteli bir uyku için uzmanların önerisi 8-9 saat uyumak. Bu düzeni hafta içi de uygulamayı sürdürün. Uykunun sizi daha verimli çalışarak daha iyi bir eleman yapacağına inanabilirsiniz. Yeterinde dinlendiğinizde hafızanız kuvvetlenir ve öğrenme kapasiteniz artar. İnsanların %30'a yakını iş saatleri içinde uyukluyor ya da uykusu geliyor. Aynı zamanda %10'u da uyuya kaldığı için işe geç geliyor.


Uykunuz ve işiniz arasında kafa dağıtmak için zamanınız olsun. Araştırmaya katılan, bireylerin çeyreğinde rastlanan ise, yatağa kafasında iş düşünerek gidenlerin beyninin daha fazla yorulduğu ve uykuya daha zor geçiş yaptığı görülmüştür. Aynı zamanda yatağınızın yanında elektronik eşyalarınızı bulundurmamaya özen gösterin, özellikle de bilgisayarlarınızı. Yatak odanızdan işinizi uzak tutmak, uyarılmak yerine rahatlamanıza daha fazla yardımcı olacaktır ve gözlerinizin dinlenmesine daha fazla yardımcı olacaktır.


Kalp


Çok çalışmak aynı zamanda gözle rastlanır oranda kalp rahatsızlıklarını da artırır. Bunun başında kalp krizi ve yüksek tansiyon gelir. 2010'da yapılan bir araştırmadaki sonuçlara göre günde 10 saatten fazla çalışmak kardiyovasküler olayların risklerini %60 artırıyor. Hastayken işe gitmek, gerginlik de kalp rahatsızlıklarında önemli rol oynuyor. Bu riski azaltmak için balık, yağsız et, meyve ve sebze gibi kalp dostu yiyecekler tercih edin. Müsait olduğunuz her an fiziksel aktivitenizi ihmal etmeyin. Böylece hafta boyunca kendinizi daha sağlıklı ve işinize konsantre olmuş hissedeceksiniz.


Stres


İnsanların %25 i işlerinin hayatlarındaki en büyük risk faktörü olduğunu vurguluyor. Bunun nedeni fazla çalışmak, gün içerisindeki sorumluluklar, iş arkadaşları ve günlük bitmeyen işler, ciddi gerginlik problemleri oluşturuyor. Stres, yüksek tansiyon, kalp ritmi ve kan şekerini etkileyen hormonlara baskı uyguluyor. Aynı zamanda, zaman içerisinde bu zihinsel problemlere, obeziteye, kalp hastalıklarına, yüksek tansiyona ve cilt problemlerine neden oluyor. Bu hafta sonu, deşarj olmanın yollarını arayın. Hafta içinde yapmak isteyip yapamadığınız şeyleri yapmaya çalışın. Ailenize ve kendinize zaman ayırın.


Göz yorgunluğu


Tüm gün bilgisayar ekranına bakmak, göz yorgunluğunun en önemli nedenlerinden biri. 2011'de yapılan bir araştırmaya göre, %64 ve %90 arasındaki bilgisayar kullanıcılarının görme bozuklukları, baş ağrıları, kuru gözleri veya bulanık görme problemleri olduğunu belirttiler.


Bunun dışında çalışanlar işten çıktıktan sonra uzun saatler trafikte zaman geçirmek zorunda kalıyorlar. Bu da bilgisayar ekranının verdiği etkilerin aynısına neden oluyor. Bu haftasonu deşarj olun ama elektronik aletlerle değil. Televizyonu, bilgisayarı ve telefonunuzu kapatın. Sadece aramalarınızı yapın. Eğer farklılıkları peşindeyseniz bir arkadaşınız ya da aile üyenizle bu tür aletleri kullanmayacağınıza dair iddiaya girin.


Beyniniz


Uzun saatler boyunca çalışmanızın takdir edilmesi hoşunuza gidiyor olabilir. Fakat bu sağlığınız ile ilgili ciddi problemlere neden oluyor. Yapılan araştırmaya göre orta yaşlardan itibaren fazla çalışmanın kavrama yetisinde negatif etkiye neden olduğu belirtilmiştir. Dengeli beslenme, düzenli sosyal iletişimle ve zihin, beden egzersizleri ile önlenebilir. Aynı zamanda dengeli iş ve yaşam tarzını benimsemelisiniz.


Çalışma Sorunları uyku stres, göz yorgunluğu, fazla çalışma gibi konulardaki yazımız burada bitiyor side değerli görüş ve yorumlarınızla konuya katkıda bulunabilir, yazımızı faydalı bulduysanız daha fazla insana ulaşması için sosyal medyada paylaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.