22 Aralık 2014 Pazartesi

Çocuklarda Oyun ve Oyuncağın Önemi


Çocuklarda Oyun ve Oyuncağın ÖnemiÇocukların gelişimi boyunca hareketlerine düzen getiren bilişsel, fiziksel, duygusal ve sosyal gelişimlerine yardımcı olan hayal gücünü yaratıcı özeliklerini geliştiren tüm oyun malzemelerine oyuncak denir.


Oyuncaklar çocuğunuzun doğal yeteneklerini geliştiren eğitimsel oyun malzemeleridir. Çocuğunuzun seçme ve değerlendirme duygusunu geliştirirken karar verebilme ve belirli bir alanda beceri kazanabilmesine de olanak tanırlar.


Oyun çocuğunuz için önemli bir keşif iletişim ve kendisini anlatmaya kısaca öğrenme aracıdır.


Oyunun Eğitsel Önemi


Çocuğunuzun oynadığı oyuncaklar onun eğitsel çevresinin bir parçasıdır. Gelişim dönemlerine göre oyun ilgi alanları çocuğunuzun büyütme ve gelişmelerini yansıtmaktadır.


Oyunla harcanmış zaman kaliteli zamandır, çünkü oyun sadece oyuncakları kullanmaktan çok daha fazlasını ifade eder. İçten gelen ve çabayı gerektiren bir aktivitedir. Birçok yönden yapıcı bir çalışmaya benzer.


Oyuncaklar çocuğunuzun şekilleri renkleri kavramaları ve sayıları öğrenmelerine yardımcı olur. Gelişimin her kesimini uyarmaları açısından oyuncaklar değişik yaş ve zihin düzeyindeki büyün çocuklar için gereklidir.


Bu sebeple çocuklarınıza oyuncak tercih ederken onun bundan farklı amaçlarda nasıl faydalanacağını ve neler kazanacağını mutlaka düşünün.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.