22 Aralık 2014 Pazartesi

Çocuklarda Kepçe Kulak Sorunu ve TedavisiÇocuklarda Kepçe Kulak Sorunu ve TedavisiEn sık rastlanan kulak şekli bozukluklarının başında halk arasında “kepçe kulak” olarak da tabir edilen “yelken kulak” görünümü geliyor. Özellikle böyle bir sorunu olan ailelerin en çok merak ettiği konuların başında ise düzeltme ameliyatlarının ne zaman yapılabileceği bulunuyor.


Kepçe kulak sorunu ile ilgili olarak bilgi veren Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı, böyle bir durumda kulak kepçesi kıkırdağının fazla geliştiğini ve kulak kıvrımlarının düzleşerek silindiğini anlatıyor. Bu kişilerde kulak kepçesi ile kafa arasında 30 derecenin altında olması gereken açı da 40 derecenin üzerine çıkıyor.Kulak Estetiği


Kulağında bu tür şekil bozukluğu olan herkese otoplasti yani kulak estetiği uygulanabileceğini söyleyen Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı, sözlerine şöyle devam ediyor: “Otoplastinin amacı doğal görünümlü kulak kepçesi elde etmektir. Operasyon sırasında özel sütür tekniği ile yeni kulak kepçesi görünümü oluşturulur. Operasyondan sonraki bir hafta içinde kulak kepçesi ideal görünümüne ulaşır.”

Kepçe Kulak Tedavisi


Kepçe kulağın kısmen kalıtımsal bir şekilde aileden de geçebildiğini belirten Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı, bu operasyonun uygulanabileceği en ideal yaşın kulak kepçesi gelişiminin, erişkin ölçüsünün neredeyse yüzde 60’ına ulaştığı 13-14 yaş civarında olduğunu vurguluyor. Kulak kepçesindeki şekil bozukluğunun çocuklar arasında alay konusu olması nedeniyle operasyon daha erken yaşlara da çekilebilir ancak bu cerrahi işlem bakım ve takip zorlukları nedeniyle 6 yaşından küçük çocuklara önerilmiyor.


Kepçe kulağın izole ya da kulaktaki diğer anomalilerle beraber de olabileceğini belirten Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı, ancak kozmetik kaygılar dışında başka bir hastalığa yol açmayacağını söylüyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.