22 Aralık 2014 Pazartesi

Çocuklarda Astım ve TedavisiÇocuklarda Astım ve Tedavisi


Uzmanlar, astım ölümlerinin giderek azalmasına rağmen, hayatı tehdit eden atakların halen önemli ve ciddi bir sağlık sorununu oluşturduğunu belirtiyor: “Bu tip atakların iki tipi bulunuyor. Özellikle hızlı gelişen tipinde ani ve çok yoğun alerjene maruz kalmanın yanı sıra duygusal stres varlığı da önemli bir etken oluyor. Astımın kontrolünü sağlayan nefes yolundan alınan tedavi edicilerin düzenli kullanılmaması da tehdidi arttıran bir etken.


Astım Atağı


Uzmanlar astım atakları hakkında şu bilgileri verdi: “Astım atağı her zamanki gibi görünebilir ama her atak ciddiye alınmalıdır. Astım ölümlerinin ancak %33’ü hastanede olmaktadır. Hastaların 2/3’ü ya tedavi arayışına hiç girmediklerinden ya da yakınmaları artmasına rağmen hekime başvurmadıklarından hastane dışında hayatlarını kaybetmektedirler. Astım atakları, hafiften ağıra kadar her şiddette astımı olan kişide hayat tehdit edici şekilde olabilir. Ölüm tehdidi olan astımlılar özel bakımın yanı sıra hastalık ve tedavisi ile ilgili yoğun eğitim gerektirirler. Astım nöbeti sırasında ölmüş kişilerin %80-85’inde, ölümden 12 saat ile haftalar öncesi sürede başlamış ağırlaşan bulgular gözlenmiştir. Ölenlerin sadece %15-20’si belirtilerden 6 saat içinde kaybedilir. Görüldüğü gibi hastaların belirtiler başladıktan sonra uygun tıbbi yardım isteyecek süreleri olmakta ancak ataklar önemsenmemektedir.”

Astımın Risk FaktörleriUzmanlar, ölümcül astımın risk faktörlerini şu şekilde sıraladı:


• Daha önce hayatı tehdit eden astım atağı

• Son zamanlarda gece uyandıran, kurtarıcı ilaç kullandıran, nefessiz bırakan kontrolsüz astım bulguları

• Daha önceki ataklarda yoğun bakıma yatırılmak

• İki veya fazla astım ilişkili hastane yatışı veya üç veya daha fazla acil başvurusu

• Bir ayda iki veya daha fazla nefes açıcı ilaç kullanmak

• Astım bulgularının ağırlaştığını ve atak geldiğini anlamakta güçlük yaşanıyorsa

• Düşük sosyoekonomik durum

• Madde kullanımı

• Ciddi pskiyatrik hastalık

• Kalp ve akciğer gibi hayati organlara ait ciddi ve kronik hastalıkların varlığı”

Tehdit Olduğunu Bilin ve Önlem Alın


Riskin ne olduğunun ve acil durum eylem planının iyice öğrenilmesi gerektiğini söyleyen Uzmanlar: “Yakınmalar artıyorsa acil yardım istemekte gecikmeyin. Düzenli alınması gereken ilaçları belirti olmadığı için asla kesmeyin. Bildiğiniz tetikleyici etkenlerden uzak durun” dedi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.