22 Aralık 2014 Pazartesi

Çocuklarda AnafilaksiÇocuklarda Anafilaksi


Vücutta alerjik maddelere karşı oluşabilen en ciddi reaksiyon biçimi olan ‘anafilaksi’ tedavi edilmemesi durumunda ölümcül sonuçlar doğurabiliyor.

Uzmanlar, alerji deyince çoğunlukla akla döküntü, kaşıntı, hapşırma, burun akıntısı ve kaşıntısının geldiğini, hastaların pek çoğunun ağır bir alerjik reaksiyon geçirene kadar alerjik hastalığını fark etmediğini belirtti. Uzmanlar, Anafilaksi ağır bir alerjik reaksiyondur. Ani başlar, tüm sistemleri tutabilir, ölümle sonuçlanabilir. Anafilaksi gelişen hastanın hemen tedavi edilmesi ve bir alerjistin takibine girmesi gerekli olduğunu söylediler.


Alerjinin Tarihi Firavun Menes'e Kadar Uzanıyor


Tarihte bilinen en eski anafilaksi kaydının firavun Menes'in bir yaban arısı sokması sonucu M.Ö. 2641'de ölmesi olduğunu ifade eden Uzmanlar, göğüsten ses gelmesi, nefes darlığı, öksürük, seste kalınlaşma, göğüs ağrısı, dudaklarda ve damakta kaşıntı, burun kaşıntısı ve tıkanıklığı, baş dönmesi, solukluk, tansiyon düşüklüğü, bilinç kaybı, ciltte kabarıklık, döküntü, kaşıntı, kusma, karın ağrısı gibi belirtilerin özellikle bir şey yedikten, içtikten, ilaç kullandıktan ya da arı soktuktan sonra oluşması durumunda vakit kaybetmeden hastaneye başvurulması gerektiğini söyledi.

Tedavi


Anafilaksinin önceden tahmin edilebilen bir hastalık olmadığına dikkat çekerek, hastalığa neden olan etkenlerle ilgili şu bilgiler verildi: “Besinler, ilaçlar, arı venomları, lateks, alerjen aşıları, hormonlar, hayvan veya insan proteinleri, renklendiriciler, enzimler, polisakkaridler, aspirin ve NSAI, egzersizler alerjik reaksiyona yol açabilir. Alerjik bulgular, saniyeler ve dakikalar içinde ortaya çıkabileceği gibi, bazen bulguların çıkması 2 saati bulabilir. Anafilakside hızlı tanı ve erken müdahale çok önemlidir. Yakınmalar başladıktan sonra ne kadar kısa sürede tedavi başlatılırsa o kadar iyi seyreder. Ne kadar geç kalınırsa o kadar ağır seyreder. Anafilaksi önlemi olarak hangi besin alerjikse onu diyetten tamamen çıkarmak, paket gıdalar yerken ve alırken etiketini mutlaka okumak, hangi ilaç alerjikse onu kullanmamak, o ilacın etken maddesini bilmek ve o etken maddeyi içeren ilaçları kullanmamak, çocukla ilgilenen herkesi çocuğun alerjisi hakkında bilgilendirmek, arı ile mümkün olduğunca karşılaşmamak olarak sıralayabiliriz.”

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.