22 Aralık 2014 Pazartesi

Cilt İçin Çeşitli Maddeler


Cilt BakımıSizin için cilt bakımında kullanılacak çeşitli maddeleri içeren bir yazı hazırladık, gliserin, elma sirkesi, alfa hidroksi asitler, a vitamini, antioksidanlar hakkında merak ettiklerinizi yazdık. İyi okumalar

Gliserin


Gliserin sabun yapımı sırasında tabii yağların sabunlaşmasından sonra yağların bünyesinden ayrılan bir maddedir. Sabun yapımında kullanılan hayvansal veya bitkisel yağlar ile genelde sodyum hidroksit belli ölçülerde ısıtılır. 200 dereceye çıkan sıcaklarda sabunlaşma birkaç dakikada olur. Burada su ve gliserin buharlaşır. İkinci vakum koluna gelir. Burada da gliserin yoğunlaşır ve alt kaplarda toplanır.


Gliserin türk kodeksinde de yer alan tabii bir maddedir. Renksiz berrak şurup kıvamında higroskopik bir sıvıdır. su ve sirke ile kolay karışır. Doğal kozmetiklerde tercih mutlaka bitkisel gliserin olmalıdır.

 

Elma Sirkesi

 

Elma sirkesinde alfa hidroksi astlerden malik asit bulunur. Cildi temizler canlılık ve parlaklık verir. Cildin asidik yapısının korumasına yardımcı olur.

 

A vitamini

 

A vitamini cilt için sağladığı faydalar oldukça çoktur bunları başlıca gruplara ayrılmış saymak gerekir se özellikle saçın mukoza dokusunu korur ve besler avitamini solunumu bağışıklık sistemini ve sindirimi destekler diş sağlığında kemik ve göz yaraların iyileşmesinde oldukça etkili bir yapıya sahiptir cilde doğal bir sağlık kazandırır. 

Cildi esnek hale getirir cildi nemlendirir ve daha fazla yumuşaklık sağlar radikallerin temizler yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırır vücutta depolanabilir yağda çözünür fazla miktarda alınması ise deride kalınlık yapabilir kabala ştır zehirlenmelere neden olabilir önerilen günlük doz miktarıdır direk olarak değil ama yemeklerle birlikte alınması tavsiye edilir güneşe karşı etkilidir ultraviyole ışınları engeller cildinizi antioksidanlarla desteklemeniz gerekir bu durumda size a vitamini yardımcı olur avitamini içeren yağları veya kremleri cildinize doğrudan sürmeniz çok önemlidir avitamini bulunan gıdalar peynir yumurta sarısı karaciğer böbrek yürek domates kavun karnabahar kayısı vişne ve havuç da bol miktarda bulunur.

Alfa Hidroksi Asitler

 

Alfa hidroksi asitler meyve asitleri olarak değerlendirilir ve öyle tanınır ciltte eksfoliasyon işlemini hızlandırır bu sayede cilt kendini yeniler ve daha canlı görünür ölü hücreler cilt üzerindeki tabakada o bulunmaz ve temiz parlak bir cilt oluşur. Meyve asitleri yani alfa hidroksi asitler cilt için önemli bir noktadır ama bu asitlerin konsantre formu önem taşır konsantrasyon o kadar yoğun ise ürün o kadar etkilidir ama bir o kadarda tahriş edici olabilir güneşe karşı duyarlılığını artırmak o yüzden alfa hidroksi asitler kullanılırken mutlaka güneş kremi de kullanmak gerekir.

Alfa hidroksi asitler yoğunluğu fazla başlığında mesela gece süzülüyorsa eğer 24 saat etkinliğini devam ettirilir diye günü dışarıya çıktığınızda cildi tahriş edebilir bununla birlikte leke oluşturabilir güneşe karşı duyarlılık nedeni cilt soyucu etki yapması cildin ilk yüzeyindeki bariyerleri savunmasız bırakmasıdır. Ayrıca alfa hidroksi asitlerin sedef hastalığı tedavisinde egzamada laktik asit ve glikolik asit tedavisinde etkili bir rol üstlenmesi vardır peki meyvelerde bulunan alfa hidroksi asitler nelerde bulunur onlar açıklayalım cilt için önemli olan alfa hidroksi asitler meyvelerde bulunur bunlar laktik asit domates ve ayrıca sütte glikolik asit şeker kamışından oleik asit zeytin ve zeytin yağında malik asit elma ve sirkesinde tartarik asit üzülme sirkesinde sitrik asit limon narenciye ananasta asetik asit bulunur.

Antioksidanlar

 

Antioksidanlar cilt sağlığını doğal savunma mekanizmasıdır bitki çayları siyah çay yeşil çay ve biberiye gibi bitkiler güzellik ve sağlıklı bir cilt için az dioxide an görevi görür ayrıca c vitamini cilt üzerine sürülerek uygulanabilir cildi 2 3 gün boyunca zararlı maddelere karşı korur c vitamini kanarak çıkmadığı için uzun süre koruma sağlar bazı gıdalarda antioksidan bakımından zenginlik bulunur.

Bunları sırasıyla saymak gerekir se avitamini havuç ve domates de bulunur b vitamini buğday ve bulgur da bulunur c vitamini çilek limonda bulunur d vitamini yumurta ve yoğurt da bulunur evitamini fındık ceviz ve badem de bulunur polifenol üzüm çekirdeği ne bulunur kateşin yeşil çay da bulunur likopen domates de bulunur bazı meyve sebzelerde zaman çok hemde bağışıklık sistemini güçlendirme yarıya vitaminler bulunur bunlar sebze ve meyvelerin rengi ne kadar canlı ve parlak sağ o kadar çok olduğunu gösterir cilt dokularındaki vitamini antioksidanlar kontrol eder sabit tutmaya çalışır hastalıklara ve erken yaşlanmaya karşı antioksidanlar cildim kuru korur ve pürüzsüz bir halde kalmasını sağlar fito besin beslenmemiz için ne kadar çeşitli olursa o kadar yarar sağlar ancak bu tür besinleri alırken doğal ve organik olmasına dikkat etmek gerekir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.