22 Aralık 2014 Pazartesi

Çıban Nedir Nasıl Tedavi Edilir
Çıban NedirÇıban yavaş bir şekilde büyüyen, zaman içerisinde kızaran ve ağrı oluşturan sivilcelere verilen isimdir. Çıban büyüdükçe orta bölümünde beyaz renkte bir iltihaplanma olur. Sonra ise bu iltihap yumuşar ve içerisinde yer alan beyaz sıvı akar.


Çıban genelde saç dibinde, sırtta, kalçada, kol ve bacak arkasında meydana gelir. Çıbanın var olması vücutta stafilokok dore mikrobunun yer aldığına işarettir. Bu mikrop kulağa, bağırsaklara yada solunum yollarına girerek vücutta kalır.

Çıbana Karşı Alınabilecek Önlemler


Vücudun herhangi bir noktasında çıban oluşan bir insan doktor tedavisi yapılana kadar yarayı temiz gazlı bir bez ile kapatarak üzerini bantlayıp mikrop kapmasını önlemesi gerekir.
Yapılan bu işlem hem mikrobun başka insanlara bulaşmasını, hem de çıbanın elbise ve buna benzer bölgelere değmesini ve insanın acı çekmesine engel olur.
Çıban mikrobu bulaşıcı olduğu için özellikle küçük çocuklar ve bebeklerden uzak durmak, eğer mümkünse çocuğa ait olan eşyalar çıban geçene kadar dokunmamak gerekir.

Çıbanı bulunan kişi anne ise, ellerini sürekli yıkamalı ve maske takması gerekir. Çıban göğüs bölgesinde olduysa bir müddet o bölgeden meme vermemesi gerekir.


Çıban Nasıl Tedavi Edilir


Çıbanın tedavisinde en büyük yardımcı antibiyotik merhemlerdir. Merhemler ile beraber bölgenin tahriş olmasının da engellenmesi gerekir.

Özellikle baş kısmında ve yüzde oluşan büyük çıbanlar tedavi edilmediği zaman bir müddet sonra kan zehirlenmesine sebep olabilir. Bu yüzden çıban tedavisine vakit geçmeden başlamak gerekir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.