28 Aralık 2014 Pazar

Çalışan Kadınlarda Gebelik

Çalışan Kadınlarda Gebelikİş kadınlarının iş hayatları boyunca hep kafasını kurcalayan bir sorundur aslında gebelik. Hamile kalınca iş hayatım nasıl etkilenecek neler bekliyor beni kariyerim etkilenir mi bebeğim iş temposundan nasıl etkilenir diye merak ederler bu yazımızda cevap bulabilirler.

Doğurganlığın azalmaya başladığı 35 yaşından sonra hamile kalmada zorlanma ortaya çıkma ihtimali olduğundan çalışan anne adaylarının çocuk sahibi olma planlarını da mutlaka hesaba katmaları ve buna uygun hareket etmeleri gerekir. Hamilelik ertelendikçe hamile kalma yanından hamilelik esnasında da başka sorunların ortaya çıkacağını düşünmek gerekiyor.

Unutulmamalı


İş yerinin çalışma koşulları ne kadar ağır olursa olsun her anne adayının yasal sınırlar kapsamında çalışma süresi üst sınırı yasal izin ve istirahat hakları vardır. Uygulamada bu hakların çok fazla gündeme getirilmediğini ve adeta bu hakların yok sayıldığını görmekteyiz anne adayları bu bağlamda ilgili yasaları araştırmaları ve sahip oldukları hakları bilmeleri gerekiyor. 

Bunun yanında bedensel olarak yüksek performans gerektiren işlerde dahil olmak üzere çoğu mesleğin gerektirdiği iş yükü hamileliği devam ettirmeye uygundur ancak özelikle ruhsal stresi ve koşturmacası yüksek işler erken doğum riskini artırabilir. Bu tür işlerde çalışan anne adaylarının doğum öncesi iznini doğum sonrasına erteleme hakkını kullanmalarından direkt olarak zamanında doğum öncesi izne ayrılmaları önerilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.