28 Aralık 2014 Pazar

Çakmak Gazı Bağımlılığı Nedir, Nasıl Anlaşılır

Çakmak gazı bağımlılığı genel anlamda bağımlılık kategorisinde incelenen bir kişilik bozukluğudur.Bağımlılık meselesine genel olarak bakmanın ötesinde çakmak gazı bağımlılığı nedir, nasıl anlaşılır, nasıl tedavi edilir, zararları nelerdir gibi sorulara cevaplar aradım. İyi okumalar.

Çakmak Gazı Bağımlılığı
Çocuk ve gençler günümüz dünyasında çakmak gazı bağımlılığıyla karşı karşıyalar. Ani ölüme neden olabiliyor çakmak gazı. Temin etmesi diğerlerine oldukça kolay olduğundan kaynaklı gençler arasında hızla yayılan bir bağımlılıktır. Bağımlılığın anlaşılması oldukça zor, bu yüzden anne babalar çok daha dikkatli olmalıdır

Çakmak gazı koklama bağımlılığı, diğer bağımlılık çeşitlerinden olduğu gibi aynı şekilde arkadaş etkisi ile meydana gelebiliyor. Çocukların çeteleşme eğilimleri, bu gazı kullanma noktasında bir tetikleyici etki yaratıyor. Bağımlılığın yaşanmasıyla sosyo-kültürel etkenler, anne-baba ilgisizliği ve kendini kanıtlama ihtiyacı gibi sebepler sıralanabilir.


Gençlerde Çakmak Gazı KullanımıSon 10 yıllık bir projeksiyon çizdiğimizde gençlerde çakmak gazı kullanım oranının yüzde 50-60 oranında bir artış yaşandığı tahmin edilen çakmak gazı bağımlılığı ile ilgili merak edilen soruları konunun uzmanlarına sorduk ve cevaplar aldık. 


Çakmak Gazı Diğer Uçucu Maddelerden Farklı Mı?
Çakmak gazının diğer uçucu maddelerden tek farkı ani ölüme yol açma olasılığının oldukça yüksek olmasıdır. Bağımlılık oluşturma ve uzun süreli etkiler noktasında diğerleri ile arasında bir fark bulunmamaktadır.


Bazı uçucu maddeler kalbin daha hızlı atmasına yol açabilir. Kişi bir anlamda uçucu madde olan bütan gazı soluması noktasında ciddi sorunlar yaşanabilir. Çakmaklarda ve bunların yedek tüplerinde var olan bütan gazı, sinir sisteminden kalbe iletiler taşıyan noradrenalin isimli bir kimyasala karşı aşırı derecede duyarlılık oluşturur. Mesela herhangi bir şeyin aniden sizi korkutması gibi stresli, gergin bir halde bahsedilen kimyasal yani noradrenalin, kalbin daha hızlı atmasına yol açar.


Eğer kalp, noradrenaline karşı aşırı duyarlı hale olursa geçireceği normal bir sarsılmada geçici olarak ritimde bozukluklar görülür ve bedene kan pompalamayı kesebilir. Uçucu madde kullanan bazı kişiler bu şekilde ölürler. Bunun yanında uçucu maddelerle solunan gazlar, akciğerlerde ve beyinde oksijenin yerini aldığında nefessiz kalınarak ölüme neden olabilir.


Gençler İçin Bağımlılığı Yol Açan Uçucuların Tamamı Sakıncalı mı?Tabi ki evet. Her türlü uyuşturucu madde gençler arasında hızla yayılım göstermektedir. Özellikle temin etmesi diğerlerine göre kolay olan ve yasal kısıtlama getirilmeyen uçucu maddelere gençler daha kolay ulaşıyor.

Çakmak Gazının Etkileri Nelerdir?Uçucu madde kullanımından kaynaklı hasar, beynin bazı bölgelerinde sinir hücresi etkinliğine zarar verebilir veya durdurabilir. Uçucu madde, beynin; hareket ve eş güdümden sorumlu bölümü olan beyinciğe (serebellumun) girerse, bireyin yavaş hareket etmesine veya sakarlığa yol açar. Çalışmalar, beynin hipokampus adı verilen bölümündeki nöronların da uçucu maddelerden zarar görebileceğini ortaya çıkartıyor. Bu hasar, hücreler yeterince oksijen almadığı noktada oluşur. Tekrar tekrar uçucu madde kullanan biri yeni bir şeyler öğrenme yeteneğinden azade kalabilir ve bildiklerini, önceden öğrenmiş olduklarını tanımayabilir veya çok basit diyalogları, sohbetleri takip etmekte güçlük çekebilir.

Çakmak Gazı Kullanan Çocukların Genel Özellikleri


Uzun öfke nöbetleri geçirmek, aşırı saldırgan davranışlarda bulunmak, riskli ve düşüncesiz hareketler gibi davranış bozuklukları içinde bulunan ergenler, bunları göstermeyenlere göre çok daha fazla madde bağımlılığına meyilleri vardır. Ayrıca, ilk ve ortaokul çağlarında öğrenme problemleri çekenler, akademik başarısızlık ve davranış bozuklukları yaşayan çocukların ergenlik çağlarında madde kullanma riskleri oldukça yüksektir. Özellikle uçucu madde kullanımı sosyo-ekonomik düzeyi düşük semtlerde yaşayan, kalabalık aile ve eğitim düzeyi düşük, işsiz ebeveynlere sahip olan çocuklar arasında oldukça yaygındır.


Çakmak Gazı Bağımlılığı BelirtileriBunun dışında çocukta bazı belirtilerin gözlenmesi madde kullanımını düşündürmeli. Bu belirtiler: • Keyif durumunda ani ve düzenli olarak değişiklikler meydana gelmesi.
 • Bilinçlilik düzeyinde değişiklik. Her zaman olmayan şekilde uykulu ve sersem olması.
 • Vücudunda, giysilerinde veya ev içinde alışılmışın dışında kokular, lekeler ve işaretler görülmesi.
 • Boş veya yarım yapıştırıcı ve çakmak gazı tüpleri, üstüpü gibi tiner kullanmaya esnasında kullanılan bezlerin bulunması.
 • Okul başarısında değişimler; özellikle notlarda düşme ve verilen ödevleri tamamlamada motivasyon eksikliği, okuldaki aktivitelere katılmama veya okula düzenli gitmeme.
 • Uyuma alışkanlıklarındaki değişimler (çok ya da az uyuma).
 • Evden para ve başka eşyaların kaybolması.
 • Artan ya da azalan iştah ve kişisel bakım.
 • Davranış veya ruh halindeki belirgin değişiklikler, asabiyet hali, agresiflik, kuralları önemsememe, ani moral değişiklikleri, depresyon ve intihar düşünceleri. Alışılmışın dışında saldırganlaşması.
 • Sosyal aktivitelere katılma miktarında düşüş, hobilerine daha az zaman ayırma. Spora karşı ilgisini kaybetmesi.
 • Gittikçe daha çok yalan söylemesi ve başka kaçamak hareketler.
 • Anormal davranışları olan bir arkadaş grubuna dahil olma, çetelere dahil olma, yasal problemler yaşama.Ancak bahsi geçen belirtilerden biri veya birkaçının bile bir arada görülmesi kesinlikle çocuğun madde kullanıyor olması demek değildir. Bunlardan sadece şüpheli bir durum olduğunu ve neler yapılabileceğinin araştırması gerektiğini söylemek istiyorum. Öncelikle anne-baba endişelerini çocukla samimi bir şekilde konuşmayı denemeli.


 1. Aileler daha başka neler yapabilir? Psikolojik olarak nasıl yaklaşım içinde bulunulmalı?
 2. Erken teşhis ve tedavi: Eğer çocuğunuzda bu tür problemler varsa, erken teşhis ve tedaviyle onun bağımlı olma riski azaltılabilir.
 3. İlgili ebeveyn olmak: Ebeveynlerin çocuklarının hayatlarına dahil olmaları, onların akademik ve davranışsal sorunlarını azaltırken, aynı zamanda da çocuklarının arkadaşlarını ve onların ebeveynlerini tanımalarına fırsat tanıyor.
 4. Açık ve dürüst iletişimi destekleme: Ebeveynler için hassas nokta; açık, tutarlı ve otoriter olmakla, gerçekleri açıklamak arasındaki dengeyi iyi ayarlamak olmalıdır. Emin olmadan gereksiz yere çocuklarınızı suçlamayın.Eğer çocuğunuzu suçlamaz ve kendiliğinden anlatmasını beklerseniz, kısa bir süre içinde size gerçekleri anlatacaktır.
 5. Oluşan yan hastalıklar: Kişilerde bağımlılığa genetik bir yatkınlık olabileceği gibi kaygı bozuklukları, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, depresyon ve şizofreni gibi hastalıklar madde bağımlılığı için risk oluştururlar. Bunlardan oluşabilecek herhangi bir rahatsızlık ya da karmaşada çocuklar, acılarını dindirmek için madde kullanarak kendi kendilerini tedavi etmeye yönleniyorlar.
 6. Kendi iyiliğiniz için ihtiyacınız olan ek yardımı alın: Hepimiz madde bağımlılığının ciddi sosyal ve kişisel etkilerinden nasibimizi alıyoruz. Bu sorun, kişilerin kendi kendilerine çözebilecekleri bir konu değildir. Bağımlılık uzmanlarına başvurmaktan ve gereken yardımı almaktan kaçınılmamalı.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.