28 Aralık 2014 Pazar

Burun Tıkanıklığı

Burun Tıkanıklığı

Burun, vücuttaki en önemli solunum organıdır. Burundan alınan hava burun içersindeki tüyler ve kılcal damarlar sayesinde ısıtılır,nemlendirilir.Böylelikle alınan hava temizlendikten sonra akciğere gönderilir ve akciğere zarar vermez.Burundan, normalde geçmesi gereken oksijenin herhangi bir nedene bağlı olarak tıkanmasına, geçememesine burun tıkanıklığı adı verilir.Burun çeşitli nedenlere bağlı olarak tıkanabilir. Burun tıkanıklığına neden olan durumlar ortadan hızla kaldırılması insan sağlığı için son derece önemlidir.

Burun Tıkanıklığının Nedenleri


Burun neden tıkanır, bu durumu şu nedenlerle açıklayabiliriz;
  • Burundaki anatomik problemler; burunun yapısına baktığımızda iki adet delikten oluşur. Eğer bir deliğin işlevini yerine getirememesi ciddi sorunlara seçenek açacaktır.
  • Burun Kemiği; septun adı verilen burun direği kemiği tam olarak simetrik değilse burunun herhangi bir tarafında tıkanıklığa yok açacaktır. Burun kemiği çeşitli nedenler eğrilir bunun en kısa sürede düzeltilmesi lazımdır.
  • Enfeksiyonlar; geçirilen hastalıklar burunun tıkanmasına neden olabilmektedir, grip, nezle gibi hastalıklar burun tıkanıklığına neden olurlar.
  • Sinüzit; sinüs kanallarının tıkalı olması, burunun da tıkalı olmasına seçenek açabilmektedir.
  • Geniz Eti; genellikle çocuklarda bulunan geniz eti burun tıkanıklığına seçenek açabilir.

 

Burun Tıkanıklığı Tedavisi

 

Burun tıkanıklığı tedavisi kesinlikle hekim kontrolünde olmalıdır. Basit burun tıkanıklıkları antibiyotikler ve burun spreyleri ile tedavi edilebilirken, burun kemiği ve geniz eti nedeni ile oluşan burun tıkanıklığının tedavisi ameliyatla olur. Ameliyat ile geniz eti boğazdan alınır, burunda simetrik olmayan kemikler simetrik hale getirilir. Böylelikle tıkanıklık ortadan kalkar, burundan rahat rahat nefes alınması sağlanır.
Burun tıkanıklığı neden ve tedavisi ile ilgili yazdıklarımız burada son buluyor, sizde burun tıkanıklığı neden ve tedavisine dair bilgilerinizi ve tecrübelerinizi yorum aracılığıyla paylaşabilirsiniz. Yazımızı beğendiyseniz daha fazla insana ulaşması için sosyal medyada paylaşırsanız seviniriz. Teşekkürler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.