22 Aralık 2014 Pazartesi

Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür

Böbrek Taşı



İngilizce "kidney stone" olarak bilinir. Böbrek taşı, böbreklerde biriken sert madensel maddelere verilen addır. Kalsiyum oksalat, veya ürik asit gibi maddeler idrar içerisinde normalde beklenenden daha yüksek yoğunlukta bulunursa böbrek taşı oluşur. Bu maddeler kristaller halinde böbrekte çökelebilir ve zaman içerisinde büyüyerek böbrek taşını meydana getirirler. Böbrekteki taşlar yer değiştirerek veya idrar kanallarından aşağıya doğru hareket ederek vücuttan atılırlar. Ancak idrar kanalının herhangi bir düzeyinde takılan ve idrar akışına engel oluşturan taşlar şiddetli tipik böbrek ağrısı yaparlar ve zamanla büyürler.



Böbrek Taşı Düşürme



Günümüzde böbrek taşının düşürülmesi ile ilgili pek çok yöntem bulunmaktadır. Oldukça ağrılı geçen böbrek taşı düşürmek olayı esasen yapı olarak vücudumuzda üretilen bir takım küçük kum ve taşların düşürülmesidir. Eğer bu taşlar düşürülmezse çok büyük ağrılar verirler. Böbrekte oluşan taşlar kendiliğinden oluşmamaktadır. Bu taşların oluşumunda böbrek kumu denen yapıların da bir araya gelmesi büyük bir önem taşımaktadır. Bu kristal tanecikler taş düşürme ağrısına sebep olacağı gibi uygun ortamı bulduklarında böbrek taşlarının oluşmasını da sağlayacaklardır.


Böbrek taşı gelişmiş ülkelerde daha çok ortaya çıkmaktadır. Bunun nedeni tam olarak bilinmese de bazı etkilere paralel olarak geliştiği tahmin edilmektedir. Ortalama olarak gerçekleştirilen bir yaşam tarzı böbreklerimizin taş oluşturmasına neden olmaktadır. Bu sebepten dolayı beslenirken daha dikkatli olunursa böbrek taşı oluşumu azalır.

Böbrek Taşı Oluşumu



Çay ve kahve gibi kafein içeren maddelerin sıklıkla tüketilmesi böbrek taşının oluşma hızını artırmaktadır. Bu konuda dikkat edilmesi de oldukça önemli olacaktır. Böbrek taşının düşürülmesi için özellikle su tüketimi tavsiye edilmektedir. Hele bir de mevsim yaz ise böbreklerin suya olan ihtiyacı daha büyük artış gösterir. Eğer böbrek taşına sahipseniz su tüketimini artırmanız gerekmektedir.

Böbrek Taşı Tedavisi



Böbrek taşının düşürülmesi için ise bazı şifalı bitkilerden faydalanabilirsiniz. Bu bitkilerin başlıca olanları ise; ardıç bitkisinin taneleri, mısırın püskülü ve limondur. Bu birbirinden şifalı bitkileri etkili bir şekilde kullanırsanız da büyük faydaları olsa da siz gene de tıbbi tedavi görmeli ve hekim yardımı almalısınız. Uygun ve modern koşullarda yapılan operasyonlar ile böbrek taşlarının düşürülmesi sağlanabilir.


Böbrek taşı oluşumu ve düşürme ile ilgili yazımız burada bitiyor, sizde yorum ve görüşlerinizle yazımıza katkıda bulunabilir, daha fazla insanın yararlanmasını sağlayabilirsiniz. Böbrek taşı düşürme yazımızı beğendiyeseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz. Şimdiden teşekkür ederiz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.