28 Aralık 2014 Pazar

Bitki Çayı Tarifleri

Bitki Çayı TarifleriBitki bilimi ve kozmetoloji uzmanları, baharla birlikte canlanan vücudumuzu şehir hayatının getirdiği stresten arındırmak ve metabolizmayı hızlandırmak için bitki çaylarının mucizelerinden faydalanmayı öneriyor.


Uzmanların evde kolaylıkla hazırlayacağınız çay tarifleriyle stresten uzak, güzel ve aydınlık bahar sabahlarına keyifle uyanmak mümkün.


Stres Giderici Çay Tarifi


Malzemeler


1 adet limon


1 kahve kaşığı kekik


1 çay kaşığı lavanta


1 yemek kaşığı nane


1 kahve kaşığı bal


Hazırlanışı


Limonun kabuğu rendelenir. Rendelenmiş kabuklar nane, lavanta ve kekikle karıştırılır. Bu karışım önceden kaynatılmış 1/2 litre suyun içinde 15 dakika demlenir. Ardından süzülür. İçilmeden önce bal ilave edilir.

Not: Bu çay isteğe bağlı olarak günde 2-3 bardak içilebilir.

Metabolizma Hızlandırıcı ÇayMalzemeler


3 adet limon


2 adet greyfurt


4 bardak su


3 yemek kaşığı bal


Hazırlanışı


Limon ve greyfurt kabukları ile beraber ince ince doğranır. Bir kabın içine konan suyun içine atılırlar ve 15 dakika boyunca kaynatılır. Kaynama sonunda süzülür. Soğuduktan sonra içine bal ilave edilir ve karıştırılır.

Not: Elde edilen karışım her yemekten sonra 1 bardak içilir.


Metabolizmayı Hızlandıran Çay TarifiMalzemeler


4-5 adet kuru erik


1 baş enginar


1/2 çay bardağı ada çayı


1/2 çay bardağı papatya


1/4 çay bardağı lavanta


1 çay bardağı funda yaprağı


Hazırlanışı


Enginar doğranır, erikler parçalanır. Ardından enginar ve erik diğer malzemelerle karıştırılır. 1 litre su kaynatılır. Kaynamış suya hazırlanan karışım konur ve üzeri kapatılarak 20 dakika demlenmeye bırakılır. Demlenince çay süzülür.

Not: Elde edilen sıvı günde 3 defa yemeklerden sonra içilmelidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.