28 Aralık 2014 Pazar

Beyin Kanaması Belirtileri Nelerdir

Beyin Kanaması BelirtileriBeyin kanaması nedenleri ve belirtileri konusunda ayrıntılı bir yazı yazdık beyin kanaması hipertensiyon ve beyin kanaması sonucunda oluşan hastalıkları yazdık iyi okumalar.


Halk arasında sıklıkla rastlanan bir rahatsızlık olarak ön plana çıkmaktadır. Beyin kanaması genellikle bir travmaya bağlı olarak beyin içinde bulunan damarlarda zedelenme ve kanama şeklinde görülen bir rahatsızlıktır. Uygun şartlarda tedavisi mümkün olmazsa yada belirtileri dahilinde bir doktora başvurulmazsa felç kalmaya hatta ölüme kadar ilerleyebilmektedir.Beyin Kanaması HipertansiyonHipertansiyona bağlı olarak da sıklıkla beyin kanaması ile karşılaşılabilmektedir. Bunun en tipik örneği hipertansiyona bağlı beyin içi arter kanasıdır. Bazı olumsuz etkileri bulunan ve beyin kanamaları yönünde en korkutucu tabloya sahip olan kanama türü ise serebral arter kanamasıdır.


Bu tip kanamalar yaşlı ve kilolu erkeklerde hipertansiyonunda etkisi ile aniden ortaya çıkmaktadır. İlk olarak şuur kaybı yaşanmakla beraber ani bir baş ağrısı ve bilinçte bulanıklık ile ortaya çıkmaktadır. Bu tarz durumlarda ise yüzde seksen ihtimal ile hasta kaybedilmektedir. Kaybedilme meydana gelmiyorsa daha da kötüleşen bir tablo içerisinde hasta biraz iyileşebilmektedir. Beyin kanamaları arasında en çok felç yaşanan model bu tip beyin kanamalarıdır.


Yapılan araştırmalar sonucu dünya üzerinde bulunan insanların yüzde kırkının beyin kanaması riski altında yaşadıklarını ortaya çıkarmıştır. Ani travmalardan uzak bir yaşam sürmek beyin kanaması riskini büyük ölçüde azaltmaktadır. Yine de alınacak önlemler sadece bu kadar olmamalıdır.

Travma ve Beyin KanamasıTravma ve şiddetli çarpmanın etkisinde yaşanan beyin kanamaları genellikle 0-18 yaş arası kişilerde daha sık gözlemlenmektedir. 18 yaşın üzerinde bulunan insanlarda yaşanan beyin kanamaları ise büyük oranla hipertansiyona paralel olarak gelişir. Bazı durumlarda ise kanamalar gözde kanama şeklinde de oluşabilmektedir. Görme alanında yaşanan bozukluklar ve başta meydana gelen ağrılar şeklinde oluşurlar. Hastanın belirli bir noktayı göremediği de olmuştur. Bu durumda vakit kaybetmeden bir hastaneye başvurmak büyük bir önem taşımaktadır.


Orta yaşlı veya genç hastalarda bu durum meydana gelmişse ameliyat olabilmektedir. Orta yaşın üzerinde ki kişilerde de ameliyatın bazı riskler taşıdığını unutmamak gerekmektedir.


Beyin kanaması nedir, beyin kanaması belirtileri, travma ve beyin kanaması ile beyin kanaması hipertansiyon hakkındaki yazımız burada bitiyor. Sizlerde görüş ve yorumlarınızla yazıya katkıda bulunabilirsiniz. Yazımızı faydalı bulduysanız sosyal medyada paylaşarak daha fazla insana ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Teşekkür ederiz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.