22 Aralık 2014 Pazartesi

Bebeklerde KolikBebeklerde KolikBebeğinizin yaşamının ilk günlerinde bir oyuncak bebek kadar sessiz olabilir. Sadece acıkınca uyanır ve eve yeni bir konuk geldiğini gösteren bir sinyal vermez. Bu durum sizi çok mutlu eder. Ancak çok acele etmeyin. Bu durum fırtına öncesi sessizliğe çok benzer.


Bir hafta on gün sonra, bir öğleden sonra altını aldığınız ve beslediğiniz bebeğinizin birden, çok şiddetli ağlamaya başladığını görebilirsiniz. İlk akla gelen bebeğin karnını acıktığıdır ve anne hemen bebeğini emzirmeye başlar. Bebek memeyi sadece birkaç saniye tutar ve hemen bırakır, arkasından çok daha şiddetli bir şekilde ağlar. Anne şaşırır, ne yapacağını bilemez, bebeğin altını almaya, gazını çıkarmaya ve yeniden beslemeye çalışır. Genellikle annenin tüm çabaları bir çözüm getirmez.

Bebek kıpkırmızı ve gergin bir yüz ifadesi ile ellerini yumruk yapar, kollarını gerer ve ayaklarını sıkıca karnına çekmiş bir şekilde durmaksızın ağlar. Anne ve babalar bebeklerinin çok acı çektiğini düşünür, ne yapacaklarını bilemez ve çevrelerinden medet umarlar.

Bu durum istisnalar dışında bir hastalık belirtisi değildir, sağlıklı her bebekten daha önceden kestirilemeyen bir anda ortaya çıkabilir. Bu tabloya bebek koliği veya yaygın adı ile gaz sancısı denir.

Emzirmenin Önemi


Çoğu yeni doğanın, ilk altı hafta içerisinde bu mide rahatsızlığından belli bir ölçüde muzdarip olduğunu görüyoruz. Bu, bebeklerin yeni oluşan sindirim sisteminin sütü emmeyi, besinleri işlemeyi ve sonra vücutlarından atmayı öğrenmesinden kaynaklanır. İlk iki ay annenin de süt hacmi değişip artacağından, bebeğinizin kendini zaman zaman rahatsız hissetmesi normaldir.

Bu durumda emzirmenin size çok büyük faydası olacaktır. Anne sütündeki enzimler bebeğinizin bağırsaklarının gelişmesini sağlar. Unutulmaması gereken bir diğer nokta da bebeğiniz için anne sütünü hazmetmenin, mama formüllerini hazmetmekten çok daha kolay olacağıdır.

Bebeğinizin midesi büyüdükçe ağrı ve gaz nöbetleri yaşaması normaldir. Bizim yapmamız gereken şey, bu dönem geçene kadar onları elimizden geldiğince rahat ettirmeye çalışmak olmalıdır. Genellikle bir sarılma, pozisyon değişikliği, yeni bir gaz çıkarma seansı veya miniğimizin karnına yapacağımız yumuşak bir masaj oldukça işe yarayacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.