28 Aralık 2014 Pazar

Bartholin Kisti

Bartholin KistiBartholin bezi vajina girişinin her iki yanında sağlı sollu yer alan bezelye büyüklüğünde bir çift salgı bezidir. Vajina girişinde saat 4 ve 8 hizasındadırlar. Bartholin bezleri yaklaşık 2 santimetre uzunluğundaki ince bir kanal aracılığı ile kızlık zarının hemen önüne açılır.

Bartholin bezleri normalde gözle görülemez ya da elle hissedilemez. Ancak herhangi bir nedenle salgı bezinin ürettiği sıvıyı dışarıya taşıyan kanallarda tıkanıklık meydana gelir ise salgı dışarı akamaz ve bu sıvı birikir. Biriken salgı kanalın genişlemesine ve vajina girişinde içi sıvı dolu bir kitle oluşmasına neden olur. Biriken sıvı içeriği, ceraat içerdiğinde abse, yalnızca saydam salgı sıvısı içerdiğinde kist adını alır.

Vajinanın girişinde bulunan bartholin bezleri mukus salgılamakla görevlidir. Bartholin bezi kanalı tıkandığı taktirde şişlik oluşarak kistleşir. Şayet oluşan kistte enfeksiyon gelişirse abse gelişir.

Bartholin kistinin başlıca nedeni bel soğukluğudur ancak başka mikroorganizmalar da sebep olabilir. Enfeksiyon gelişirse kanallar kapanır ve bu nedenle cerahat içeren salgı içeriye hapsolur.


Bartholin Kisti Belirtileri


Bartholin kistinde genellikle yakınmalar şu şekildedir; Bezde ağrı ve şişlik gelişir. Pürülan akıntı hafif bir baskı ile bartholin bezi kanalından dışa atılabilir yada hiçbir etkiye maruz kalmaksızın da akabilir. Elle muayene ile anlaşılan abse en sık görülen çeşittir beraberinde ödem de gelişmişse tüm vulva şişebilir.

 

Bartholin Kisti Tedavisi


Belirgin bir şikayet yaratmayan küçük kistlerin tedavi edilmesi şart değildir. Kistin küçük olduğu ve şikayet olmadığı durumlarda günde 4-5 kez 10-15 dakika süreyle ılık oturma banyoları yararlıdır. Ancak büyük ve şikayete neden olan kistler mutlaka cerrahi (drenaj) olarak tedavi edilmelidir.

Bartholin absesi varlığında ise büyüklüğüne bakılmaksızın cerrahi tedavi uygulanır. Vücudun herhangi bir yerindeki tüm abselerde tedavi aynı olup absenin cerrahi boşaltılması şarttır. Absenin boşaltılması ile ağrı dramatik olarak azalır. Abse kendiliğinden patlayıp akmadığı sürece tedavisiz iyileşme nadirdir.

Cerrahi tedavide temel hedef mümkün olduğu kadar beze zarar vermemektir. Çünkü bez ilişki sırasındaki kayganlığı sağlayan sıvıyı sağladığı için bezin zarar görmesi durumunda vajinal kuruluk ve ilişkide ağrı oluşabilir. Ancak unutulmaması gereken diğer noktada cerrahi sonrası absenin %20 oranında nüksetmesidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.