28 Aralık 2014 Pazar

Bademcik İltihabı

Bademcik İltihabı (Tonsilit)


Tıpta tonsilit adı verilen bademcik iltihabı olarak da bilinen ve bademciklerle alakalı bir hastalıktır. İngilizce "tonsillitis" olarak bilinir. Bademcikler bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. Bağışıklık sistemindeki bademcikler, ağzın hemen bitiminde virüs ve bakterileri beklerler. 

Solunum yoluyla vücuda giren virüs ve bakteriler vücuda yayılmadan öldüren mekanizma bademciklerdir. Boğazın hemen arkasında bulunan tonsil adı verilen bademciklerin üzerinde oluşan hastalıkta bademcikler üzerinde oluşan değişimleri şöyle sıralamak mümkündür. 


Bademciklerin büyümesi 

Bademciklerin kızarması 

Üzerlerinde sarı ya da beyaz iltihap birikmesi.

Bu üç durumdan herhangi birisi mevcutsa bademcik iltihabı olma oranınız bir hayli yüksek demektir.

Bademcik İltihabı Nedenleri


Çocuklarda en sık görülen hastalıklardan birisidir tonsilit. Peki bademcik neden iltihaplanır genellikle 5 ile 15 yaşları arasındaki çocuklarda görülen bu hastalık yılın en çok kış ve sonbahar aylarını sever. Bununla birlikte grip gibi bulaşıcı bir hastalık olması yakın temas içerisinde olanlar için de bir risk kaynağıdır. Bademcik iltihabının nedeni virüslerdir, pek çok virüs bademcik iltihabına neden olabilir. Bazı bakterilerde bademcik iltihabına yol açabiliriler.

Bademcik İltihabı Tedavisi


Bademcik iltihabı tedavisinde genellikle tıbbi tedaviler başarılıdır. Evde kendi kendinize çeşitli tedavilere kalkışmayınız. Bazı tedaviye yardımcı yöntemler şunlardır; 

Bitki çayları (adaçayı, kekik, vb.) ile limonlu su hazırlayıp gargara yapmak. 

Boyuna uygulanan soğuk kompresler. 

İltihaba karşı boğazı soğuk tutmak gerekir. 

Sigara içimini azaltmak. 

Burundan soluk alıp verilmek

Eğer sık bir biçimde bademcik iltihabı sorunu yaşanıyorsa, bademcik ameliyatı ile iltihap alınır. Böylece kronik bademcik sorunu cerrahi müdahale ile çözülür.

Bademciklerle ilgili yazımız burada bitiyor sizde görüş ve deneyimlerinizle yorum yaparak katkıda bulunabilir daha fazla insanın yararlanmasını sağlayabilirsiniz. Yazımızı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşırsanız seviniriz. Şimdiden teşekkür ederiz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.