21 Aralık 2014 Pazar

Ayak Mantarı ve Mantar Tedavisi
Ayak Mantarıtibbitedavi.com olarak sizin için ayak mantarı nedenleri, ayak mantarı tedavisi ayak mantarı ilacı hakkında bir yazı hazırladık iyi okumalar.


Ayak mantarı genellikle genç yaştaki insanlarda ve erişkin kişilerde görülür. Çok kısa zamanda oluşabilir ve oluşumu genellikle çorapsız olarak ayakkabı giyilmesinden sonra meydana gelir. Spor ayakkabılar, babetler gibi yaz günlerinde kullanılan ve çıplak ayakla da giyilebilen ayakkabılar, mantar hastalığının meydana geldiği başlıca yerlerdir. Ayak mantarı sıcak ve nemli bir ortamda ayakkabı içinde oluşur.Mantar hastalığı yukarıda belirtildiği şekilde sağlıksız ayakkabı kullanımı ile gerçekleşebileceği gibi, bulaşıcı olarak da edinilebilir. Evet birçok doktorun da uyardığı üzere mantar hastalığı bulaşıcıdır. Toplu halde ve çıplak ayakla kullanılan bölgelerde mantar bulaşma riski çok daha fazladır. Örneğin, hamam, sauna, yüzme havuzu, spor salonu.. vs.

Mantar Hastalığı NedirMantar hastalığı ayakta soyulma, çatlama, yanma, kaşınma şekillerinde meydana gelebilir. Deri pul upl bir hal alabilir ve daha sonraki aşamalarda su toplayarak küçük kabarcıklar da oluşturabilir. Ayrıca deri ve tırnakta renk değişimine de gidebilir.


Bir dermatoloji uzmanına görünerek teşhis ve tedaviye başlanması en sağlıklı olanıdır. Eğer herhangi bir tedavi uygulamaz, doktora gitmez ve kendiniz de hastalık için bir şey yapmazsanız başka bölgelere yayılabilir ve çok kolay bir şekilde bitirilebilecekken daha trajik sonuçlara neden olabilir.


Hastalıktan korunmak ve henüz başladıysa geçirebilmek için yapabileceğiniz çok basit ve temel şeyler vardır. Örneğin her gün ayrı çoraplar giymek ve ayağınızı sürekli temiz tutmak bunların başında gelir. Ayaklarınızı sık sık yıkamalı ve nemli bırakmadan hemen kurutmalısınız.

Ayak Mantarı TedavisiYazımızın başında sayılan ortak kullanım alanlarında maksimum derecede dikkatli olmalı, şahsi eşyalarınızı başkaları ile paylaşmamalısınız.


Terleme yapmayan, pamuklu çoraplar tercih edebilir ve banyolardan sonra glikolik asit ile parmak aralarını temizleyerek (hali hazırda mantar varsa) iyice kurulayabilirsiniz. Glikolik asit 1-2 saat civarınızda ayağınızda kalabilir ama daha fazla kalmamasına dikkat etmelisiniz. Bu işlemden sonra hemen değil de birkaç saat sonra ayaklarınızı yıkayabilirsiniz. Bu işlemi koruyucu olarak %10 glikolik asitle günlük olarak tekrarlayabilirsiniz. İleri derece mantar sonunuz varsa TCA (tricholoro aceteic acid) ile mantarlı bölgeye peeling yapabilir mantarlardan kurtulabilirsiniz.


Yazımızın sonuna geliyoruz, sizde ayak mantarı çözümü konusunda görüş ve önerilerinizi yorum olarak paylaşabilir yazımızı daha fazla insana ulaşması için facebook ve twitter adreslerinizden paylaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.