21 Aralık 2014 Pazar

Ayak Estetiği Nasıl ve Neden YapılırAyak Estetiğitibbitedavi.com olarak sizin için ayak estetiği yazısı derledik iyi okumalar. Yazımız ayak estetiği nedir, ayak estetiği zararları ayak cerrahisi ve ayak bakımı hakkında bilgiler içeriyor.


Uzmanlar, ayak parmaklarının boyunun uzatılması ya da kısaltılması anlamına gelen “Sinderalla ayak estetiği” nin yürüme fonksiyonlarını bozabileceği uyarısında bulunuyor. Estetik gerekçesiyle ayak yapısının inceltilmesi ya da parmak boylarının değiştirilmesi ise son derece sakıncalı.


Ayak Estetiği ZararlarıAyakta özellikle baş parmağın kısaltılması ya da uzatılması vücuttaki ağırlık dağılımını değiştirir. Özellikle kasların çalışmasıyla ilgili dengeler bozulur, kaslarda belirgin incelme ya da kalınlaşma olur. Böylece hem estetik görünüm hem de tıbbi açıdan fonksiyonlar olumsuz etkilenir. Üstelik olumsuz etkiler anında değil de gelişecek dejenerasyona bağlı olarak ağrı ile birlikte artık geri dönüşümü mümkün olmayan bir noktaya gelindiğinde ortaya çıkabilir.

Ayak Cerrahisi

Sindaktili denilen ve parmakların birbirlerine yapışık olması anlamına gelen deformiteye yine estetik cerrahi çözüm sunuyor. Kemik yapısını bozmayacak cerrahi olmayan girişimler konfor ve estetik sunuyor, hastaların yaşam kalitesini iyileştiriyor. Ayak tabanı ve kenarlarında oluşabilen ve callus adı verilen nasırlar ya da tırnak yataklarında oluşabilecek tırnak batmalarının cerrahi olarak tedavi edilmesi ise hem kişiyi rahatlatıyor hem de görüntüde düzelme sağlıyor.

İleri yaşlarda görülen ve "Halluks Valgus" denilen baş parmağın dışarı doğru açılanmasıyla ortaya çıkan ağrılı durum, ileri boyutlara geldiğinde cerrahi müdahaleyi zorunlu hale getiriyor. Bu noktada yapılan bir düzeltme, kişin yaşam kalitesini arttırıyor. Çekiç parmak denilen ve ayak başparmağının çok büyük olması durumu cerrahi müdahale ile küçültülmesi gerekebilir bunlar olağan ayak cerrahi operasyonlarıdır.


El sırtında olduğu gibi ayak sırtında da yaşlanmayla birlikte cilt görünümü bozuluyor. Bu görüntü otolog yağ enjeksiyonu gibi dolgu maddeleriyle iyileştirilebiliyor. Bunların yanı sıra epilasyon ve terleme sorunun giderilmesine bağlı uygulamalar da kemik yapısını bozmayacak cerrahi olmayan girişimler arasında yer alıyor.

Ayak Estetiği Zararları


Ancak estetik ile ayak küçültmek gibi uygulamalar yapılmadan önce iyi düşünülmeli üzerine iyi araştırılmalıdır. İlerleyen dönemlerde ayak estetiğinden dolayı doğabilecek riskler göz önüne alınıp iyi karar verilmelidir.


Yazımız burada bitiyor sizler de görüş ve yorumlarınızla yazımıza katkıda bulunabilir, yazımızın daha fazla insana ulaşması için sosyal medyada paylaşabilirsiniz teşekkür ederiz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.