28 Aralık 2014 Pazar

Avokadonun Faydaları

Avokado


Avokado son zamanlarda gerek meyvesi gerek tohumundan çıkan avokado yağı gerekse avokado yaprağı ile popüler oldu, avokadonun faydaları kullanımı ve özelliklerini anlatacağımız makalemiz için iyi okumalar. Avokado , ana vatanı Orta Meksika olan çiçekli bitkiler sınıfından tarçın ve kafur ağacı'nı da içine alan defnegiller familyasına ait bir ağaç ve bu ağacın meyvelerinin adıdır. Timsah armudu da denen avokado meyveleri, küre biçiminde, oval, elips ya da armut gibi yeşil, kırmızı ya da erguvan renktedir.

Etli meyve kısmı krem sarı ya da beyazımsı olan avokado, taze olarak tüketilir, ayrıca yemeklerde ve salatalarda kullanılır. Tropik iklime sahip bölgeler yanında, subtropikal iklime, don fazla olmaması kaydıyla Akdeniz iklimine sahip çeşitli bölgelerde de yetiştirilir.

Türkiye'de Akdeniz bölgesinde Antalya'dan İskenderun'a kadar olan kuşakta ayrıca Rize gibi donun az olduğu Doğu Karadeniz Bölgesinde yetiştirilir.

Avokadonun Yararları


İçeridiği mineral ve vitaminlerle cildin genç kalmasına yardımcı olur. Deriyi kurumaktan korur ve özellikle, duyarlı, kuru, yıpranmış ve yaşlanmış derileri iyileştirir ve güçlendirir. Bol miktarda içerdiği A vitamini, hücrelerin yenilenmesini destekler ve üst deride kepeklenmeyi nasırları önler. İçinde bulunan vitaminler: A, B1, B2, pantothenik asit (B5), D ve E vitaminleridir. Hücrelerin yenilenmesine yardımcı olması sebebiyle avokado suyu ve yağı kozmetik alanında cilt kremi, losyon ve güneş yağlarında sıklıkla kullanılır.

Avokado vücutta toksik maddeleri etkisiz hale getirerek, yaşlılığa seçenek açan zararlı maddeleri yok etmesinden dolayı yaşlanma sürecini yavaşlatarak hastalıkları önlemede önemli rol oynar. İçinde tanen bulunan yaprakları kabız yapıcı etkiye sahip olup ishali keser. Avokado, vücudun karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasında düzenleyici olarak görev yapar.

Avakadonun meyvesi kadar yapraklarının da birçok yararı vardır. Böbrek taşı ve iltihaplarında, safra kesesi taşında, böbrek ağrıları ve yetmezliğinde, idrar seçenekleri iltihaplarında, prostat büyümesi ve iltihaplarında, mide ülseri ve gastritte, onikiparmak bağırsağı ülserinde, basur kanamalarında kullanılır.

Avokado Kullanımı


Avokado meyveleri ve yapraklarının kaynatılmasından elde edilen özsu tansiyon düşürür. Yaprak ve dallarından su buharı distilasyonuyla elde edilen uçucu yağ parfümeride ham madde olarak kullanılır. bir fincan suya dört damla avokado yağı damlatılarak günde iki defa içilir ya da günde iki defa bir çay bardağı suya veya şekere üç damla damlatılarak alınır.


Harici kullanımı için masaj yağları şeklinde olan avokado yağı cilde masaj yapılarak uygulanır. Kasları gevşetici etkisi sayesinde birçok masaj uzmanı tarafından da kullanılır. Avokadonun içi ezilerek bal ve biraz elma sirkesi ile karıştırıldıktan sonra çırpılmış bir yumurta sarısı ve üç yemek kaşığı kadar hindistan cevizi yağı bu karışıma yavaşça karıştırılarak hazırlanacak maske cilt kırışıklıklarını gidermede oldukça etkilidir.
 

Avokado Yaprağı Çayı1 yemek kaşığı kurutulmuş avokado yaprağını kaynamakta olan bir bardak suyun içine atın ve sekiz dakika kaynatın. Bu çayı üç gün boyunca günde bir kez içiniz ve birkaç gün ara verip tekrar üç gün içiniz. Avokado yaprağı zayıflamaya yardımcı bir bitkidir.

Avokado ile ilgili sizlerde görüş bilgi ve önerilerinizle katkıda bulunabilirsiniz. Yazımızı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz teşekkür ederiz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.