22 Aralık 2014 Pazartesi

Atopik Dermatik (Egzama ) tedaviAtopik Dermatit TedaviEgzama olarak adlandırılan atopik dermatitin nedenleri belirtileri ve tedavisi konulu yazımız için iyi okumalar.


Atopik dermatiti olan bir çocuğunuz varsa evinizde bazı önlemleri ivedilikle alın. Çok sıcak ve nemli hava sakıncalıdır.çok kuru havadan da sakının. Çocuğa hava aldırmayan çok dar elbiseler giydirmekten kaçının, sentetik veya yünlü giysiler yerine yumuşak pamuklu giysileri tercih edin. Çocuğunuzu terletmeyin. Bebekleri yün halı üzerinde emekletmeyin, odanın zeminine pamuk bir çarşaf serin.

 

Kaşıntı

 

Kaşıntı sonucu olacak zedelenmeyi en aza indirebilmek için bebeğinizin tırnaklarını kısa kesin, ellerine tek parmaklı eldiven geçirerek kaşıntı hissini azaltmaya çalışın. Bebek yağı, sabunu ve deterjanını değiştirin, alerji yaptığına inandığınız maddeleri evinizden uzak tutun. Egzaması olan çocukların banyo sayısı ve süresi azaltılmalı ve bu çocuklar haftada en az 3 kez yıkanmalıdır. Kullanacağınız sabun cildi kurutmayan, yumuşak etkili nötr bir sabun olmalıdır. Zedelenmiş bölgeye sabun ve şampuan sürülmemelidir. Bu hastalıkta denize ve klorlu havuza mümkün olduğunca kısıtlanmalıdır.

Egzama Çözüm


Atopik dermatitte deride kuruma önemli bir sorundur. Banyolardan hemen sonra deri hala nemliyken, deriye yağlı krem sürün, böylece nemi ıslak deriye hapsetmiş olursunuz. Kuruyan deriyi günde 2-3 kez ılık su ile ıslatıp hafif bir kurulamadan sonra deri koruyucu yağlı krem sürmek derideki kurumayı azaltabilir. Kaşıntıyı artırdığı gözlenen gıdaları diyetten çıkarın. Alerjisi olan bebeklere anne sütünü mümkün olduğunca çıkarın. Alerjisi olan bebeklere anne sütünü mümkün olduğunca uzun süre verin ce ek gıdalara olabildiğince geç başlayın. Hastalık iyileşmeler ve alevlenmelerle 3-5 yaşına kadar sürer. Bu yaştan sonra genellikle gerileme eğilimi vardır. Hastaların %80’i buluğ çağında bu hastalıktan kurtularlar.


Atopik dermatit tedavisi hakkında yazımız burada bitiyor, sizde bu egzama çeşidine ilişkin görüş ve bilgi ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz. Yazımızı sosyal medyada paylaşarak daha fazla insana ulaşmasını sağlayabilirsiniz, şimdiden teşekkürler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.