22 Aralık 2014 Pazartesi

Atopik Dermatik (Egzama) Belirti ve NedenleriEgzama Belirti ve NedenleriBu yazımızda atopik dermatit yani egzama nedenleri belirtileri çocuklarda nasıl görülür hakkında bilgiler vereceğiz iyi okumalar. Atopik dermatit özellikle ek besinlere başlanmasından veya anne sütünden mamalara geçilmesinden sonra belirgin olarak ortaya çıkan ve çocukluk çağının sık görülen bir deri hastalığıdır. Sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde olma olasılığı azdır. Bu hastalığa tutulan çocukların yaklaşık % 60‘ında belirtiler yaşamın ilk yılında ortaya çıkar.Egzama ile alerji arasında yakın bir ilişki vardır. Bu hastalığa tutulan çocukların %70’inde birinci derece akrabalarında alerjik bir hastalık vardır. Egzamalı çocukların %60-80’inde sonraki yıllarda alerjik nezle veya astım gelişir. En belirleyici yakınma kaşıntıdır. Bebek bir şekilde yüzünü en yakındaki bir cisme, örneğin yastığa veya oyuncağına sürtmeye çalışır.

Atopik Dermatit


Atopik dermatit genellikle bebeklerin yanaklarında bir kızarıklık ile başlar. Bebeğin yanağı tokat atılmış gibidir, kızarıklık zaman içinde kulak arkalarında, boyuna, kol ve bacağın büklüm yerlerine yayılır. Kızaran bölgelerde sivilceyi andıran kabarıklıklar oluşur, sivilce şeklinde bu kabarıklıklardan sıvı sızmazından sonra kabuklanma evresine geçilir.


Döküntüler 1-2 ay içinde popo ve bacak arası bölgesinde de belirirler. Kaşıntı ile zedelenen deri tabakalarında ikincil mikrobik enfeksiyonlar oluşma olasılığı çok artar. Bu olasılık gerçekleşince deride zedelenme ve kaşıntı artar. Egzamanın oluşumunda birçok etkenin rol oynadığı düşünülür. Ailede alerji öyküsü temel nedendir. Küçük çocuğun cildinin kuruluğu, aşırı sıcak, rüzgar ve soğuk hava, aşırı terleme hava aldırmayan yünlü veya sentetik giysiler, şampuan, sabun ve deterjanlar sıklıkla suçlanır.


Egzama belirti ve nedenlerini anlattığımız yazımız burada bitiyor. Sizde egzama ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümüne yazabilir, yazımızın daha fazla insana ulaşması için sosyal medyada paylaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.