28 Aralık 2014 Pazar

Ateş Belirti ve Nedenleri

Ateş Belirti ve NedenleriBir akşam üstü çocuğunuz huysuzluk gösterileri yapmaya başlar, yanakları kızarır ve yemeğini yemek istemez ise bir şeylerin yolunda gitmediğini anlamanız zor olmaz.

Çocuğunuz büyük olasılıkla halsizleşir, yatmak ve uyumak ister. Yanına gittiğinizde küçük yaramazın ellerinin, ayaklarının burun ve kulak memelerinin buz gibi olduğunu, alnının ise yandığını fark edersiniz. Her çocuğun çok sık karışılacağı ateş denen o korkutucu olayla karşı karşıya olduğunu hissedersiniz.Ateş Savunma MekanizmasıdırAslında ateşten o kadar çok korkmaya ve eteklerin tutuşmasına hiç gerek yoktur. Ateşin azı karar çoğu zarardır. Ateş vücudun bir savunma mekanizmasıdır, alarm işaretidir, koruyucu yanıtıdır burada önemli olan çocuğunuzun ateşlendiğinde sırası ile hangi yöntemleri doğru olarak uygulayacağınızdır.


Normal vücut ısısı 36.’C ‘dir. Vücut ısıs sabaha karşı çok düşer, uyandığımızda 36.1 C kadardır. Gün boyunca ısı artar ve akşam üstü 37.5 C’ye kadar çıkabilir. Bebeklerin ve çocukların vücut ısıları erişkinlere kıyasla daha yüksektir. Vücut ısısının erişkin düzeyine inmesi 15 yaşından önce olmaz.

Ateş NedenleriAteşin sadece belirti olduğunu, kendi başına bir hastalık olmadığını unutmayın. Çocuklarda ateş çoğunlukla bakteri, virüs gibi mikropların vücuda girmesi ile oluşur. Bu mikropların salgıladıkları maddelere karşı beyindeki karşı vücut ısısını düzenleyen merkez uyarılır ve ateş oluşur, birçok mikrop normal vücut ısısında kolayca çoğalabildikleri halde ısı yükselince yaşamlarını sürdüremezler. Böylece, ateş çocuğunuzun hastalıklarla savaşında, önemli bir destek görevini yapar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.