28 Aralık 2014 Pazar

At Kestanesinin Faydaları

At KestanesiAt kestanesi isimli ağaç, Aesculus cinsinden ağaç ya da çalı formundaki kışın yapraklarını döken bir ağaç türüdür. Uzunca zaman koştuktan sonra nefes nefese kalan ve soluğan hastalığına yakalanan atları Türkler at kestanesiyle beslerlermiş. Ağaç, adını işte buradan almış. Meyveleri gerçek kestane ağacının meyvelerine benzese de aslında farklı özelliklere sahiptirler.

Yaprakları uzun saplı tüysü 5-9 yaprakçıklı olup el görünüşünde kenarları dişli ya da düzdür. Sapı uzundur. Dizilişi karşılıklı; kenarları düz veya dişlidir. Çiçekleri bir evcikli ya da erdişidir. Bileşik salkım kuruluşundadır. Dik duran uzun bir eksen etrafında toplanmıştır. Meyve üzeri dikenli veya düz büyük bir kapsüldür. Üretimi tohum ve çelikle olur. Haziranda, salkım şeklinde açan gösterişli, beyaz çiçekleri yukarı doğru kümelenir. Her biri yaklaşık 20 santimetre boyundadır. Sarı-kırmızı yansılmalı ve oldukça dekoratiftirler. Yaprakları büyük ve tüysüdür. Dikenli ve yeşil kabuklu meyveleri olgunlaştığında açılır ve koyu kahverengi tohumları düşer. Meyveleri sadece geyikler yiyebilir. O kadar acıdırlar ki, diğer hayvanlar bu sebepten tadından hoşlanmaz. Hızlı büyüyen bir ağaçtır ve bu nedenle odunu da yumuşaktır. Odunu düzgün damarlıdır ve iyi cila tutar.


At Kestanesi YararlarıAt kestanesi kan dolaşımını düzenleyici, şişlik indirici, basur memelerini küçültücü, taş düşürücü, kanı dindirici, öksürük kesici, göğsü yumuşatıcı, romatizmayı giderici etkileri vardır. Bu etkilerin çoğu, at kestanesinin bildik kestaneye benzeyen, ama onunla ilgisi olmayan sert, acı meyvelerinin haşlandığı suyunun içilmesiyle elde edilir. At kestanesi yağlı bir tohuma sahip olup bu tohumdan elde edilen bitkisel yağa at kestanesi yağı adı verilmektedir. Bu yağın bir fazla kullanım alanı mevcuttur. Yüksek oranda omega dokuz yağ asidi barındıran at kestanesi yağı, Ayçiçeği Yağı ile yumuşatılmış halde kullanılabildiği gibi elma sirke ile birlikte de cilt bakımı için uygulanabilmektedir.

At Kestanesi YağıAt kestanesi yağı ihtiyaç hissedilen her durumda şikayet edilen tüm vücut bölgelerinde rahatlıkla kullanılabilir. Göz çevresi kırışıkları, kılcal damar çatlamaları ve gevşemiş boyun derisinin düzeltilmesi için her akşam yatmadan birkaç damla yağ ile yüze ve boyuna masaj yapmak faydalıdır. Vücuttaki deri çatlaklarına ve varislere kullanıldığı zaman şikâyetler azalmaktadır.

At Kestanesi KullanımıAt kestanesi yağı yapmak için; sonbaharda olgunlaşan tohumlar kabuğundan çıkarılıp rendelenir. Bir kavanozun üçte biri at kestanesi ile doldurulur, geri kalanına saf sızma hindistan cevizi yağı konulur ve kızgın güneşte 45 gün bekletilir. Her akşam çalkalanır. Daha sonra süzülür, bir cam şişeye doldurulup serin yerde saklanır. İhtiyaç hissedilen her durumda şikayet edilen tüm vücut bölgelerinde bu yağ rahatlıkla kullanılabilir.


at kestanesi kremi


At kestanesi, özellikle krem, merhem, tentür, jel kıvamına getirilerek cilde sürülerek kullanımında, cildin sivilcesiz, pürüzsüz bir görünüm almasına, varis olan bölgelere sürüldüğünde varisin öncelikle ağrılarının geçmesinde akabinde görüntü olarak ortadan kalkmasına, antioksidan yönüyle damar hastalıklarına, hemoroit rahatsızlığına (basur), ödemlerin yok olmasına faydalıdır. Kestaneler zehirli olduğu için yenmemelidir.


Basur ve varise karşı, bir litre suya 10 -15 adet kestane konur, yarım saat kaynatılır. Elde edilen suyla hemoroitli bölge yıkanır, varisli bölge hafifçe ovulur. Aynca, pamuk üzerine dökülen bu su, hemoroitli veya varisli bölgede en az bir saat bekletilir.


At Kestanesi Çayı


kestanesi çayı hazırlamak için kurutulmuş yaprakları veya kabuklarını kullanabilirsiniz. Suyu kaynattıktan sonra ocaktan alın ve 1-2 tatlı kaşığı yaprağı suya atıp 7-8 dk. demlenmesini bekleyin. At kestanesini yememelisiniz. Çayını yapraklarından demleyiniz.


At kestanesi ile ilgili sizlerde görüş ve yorumlarınızla yazımıza katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca sitemizi faydalı bulduysanız sosyal medyada paylaşırsanız seviniriz. Umarız yazımız işinize yaramıştır okuduğunuz için teşekkür ederiz.

1 yorum:

  1. Yazının ilk kısımlarında at kestanesini haşlayıp suyunu için yazıyor. Aşağıda ise at kestanesini yememelisiniz diyor. Tezat var.
    Benim bildiğim at kestanesi zehirleyici etkiye sahiptir. Doğru değil mi?

    YanıtlayınSil

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.