28 Aralık 2014 Pazar

Astigmat

AstigmatAstigmat ingilizce "astigmatic" olarak bilinir. Gözde miyopluk, hipermetropluk gibi ışık kırılma kusurlarından biri de astigmattır. Yalnız, astigmatta gözün meridyenlerinde ayrı ayrı kırılma vardır. Miyopta ya da hipermetropta ışık demetleri aynı derecede kırılır, bir odakta birleşirler. Oysa astigmatta ise her bir meridyenin kırılma derecesi ötekinden ayrıdır.


Astigmat iki çeşittir, 


  1. Düzenli astigmat  
  2. Düzensiz astigmat


Astigmatlı kimseler, gözlerinde öbür kırılma kusurları bulunanlara göre daha bulanık görürler. Çok ileri olmayan astigmat derecelerinde bile, hasta gözlerini bir yere diker, ya da çokça okursa, başı, şakakları ağrır; göz kapağı kenarlarında kızarıklıklar göz akında kanlanma meydana gelir. Astigmatın çeşidine göre görme kusurları değişir.


Astigmat Tedavisi


Astigmat, bugün oftalmolojide kullanılan aletler sayesinde kesinlikle tanınabiliyor. Düzeltme ancak gözlükle ya da silindir biçimi mercekler kullanma yoluyla olur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.