28 Aralık 2014 Pazar

Aspirin Faydaları

AspirAspir adı verilen bitki papatyagiller familyasından 50-100 santimetre arasında boylanan, yaz sonuna doğru sarı, krem, beyaz, kırmızı veya turuncu çiçekler açan bir bitki türüdür. Ayrıca kır safranı, papağan yemi, boyacı aspiri, haspir gibi isimlerle de anılır. İngilizcede safflower olarak bilinmektedir.


Anavatanı Arabistan Yarımadası olup, İran, Hindistan, Pakistan gibi ülkelere yayılmıştır. Türkiye'de Anadolu'da yabani olarak rastlanmakta ve ekimi de yapılmaktadır. Benzerliği sebebiyle ticarette safran bitkisiyle sık sık karıştırıldığından "yalancı safran" denilmektedir. Aspir, Türkiye'de Eskişehir, Burdur, Isparta gibi belli yörelerde üretilmektedir. 2008 yılı yazından itibaren Trakya bölgesinde bölgenin yağ ihtiyacını karşılamakta ayçiçeğine olan bağımlılığı azaltmak için aspir ekimi özendirilmektedir ve ciddi seçenek katedilmiştir.Aspir Bitkisinin YararlarıAspir bitkisi adet kanamalarını kolaylaştırır. Müshil etkisi ile kabızlığa karşı faydalıdır. Kolesterolü ve kan şekerini dengelemeye yardımcı olur. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Başta prostat ve göğüs kanseri olmak üzere kansere karşı da koruyucudur. Vücutta biriken fazla yağı eriterek kilo vermeyi kolaylaştırdığı gibi yağ dokusunun enerjiye ve kas dokusuna dönüşmesine de katkıda bulunur.


Ayrıca, kas dokusunu ve kütlesini koruyucu ve yaşlanmanın etkilerini azaltıcıdır.Aynı zamanda vücutta biriken fazla yağları eritir. Metabolizmayı hızlandırır, doğum sonrası çatlakları azaltır, cildi nemlendirir ve yeniler, anti-oksidant etkiye sahiptir, damar sertliğini önler, kabızlığa karşı faydalıdır, kolestrol ve kan şekerini dengeler.

Aspir KullanımıAspir tohumu ve aspir çiçeği kurutulduktan sonra kaynatılarak kullanılır. Ayrıca, tohumlarından aspir yağı elde edilir. Aspir Yağı, romatizma olan bölgeye sürülürse romatizma ağrılarını hafifletir. küspesi ise hayvan yemi olarak kullanılır (küspesinde ortalama % 25 protein vardır). Güneydoğu anadolu bölgesinde ise pilavlara tat vermek için kullanılır.


Aspir çiçeği solmaya yüz tuttuğunda toplanır ve güneş ışığından uzak tutularak kurutulur. Kurumuş çiçekler tozlaştırılarak ya da bütün halde kullanılır. Günlük en fazla üç gram kullanılmalıdır. Çiçeğin kurusu bütün halde ya da toz halinde bir bardak kaynar suya bir gram bitki şeklinde hazırlanır.

Aspir YağıMetebolizmayı hızlandırır. Yağ yakıcıdır. Doğum sonrası çatlaklarını yok eder. Kabızlığı yok eder doğal müshildir. Adet kanamalarını kolay olmasını sağlr. Bağışıklığı güçlendirir. Kan şekerini düzenler.Kolestrolü düzenler. Prostatı önler. Göğüs kanserini önler. Zayıflamaya yardımcıdır. Yaşlanmayı geciktirir.


Renkli çiçekleri (petaller) gıda ve kumaş boyasında kullanılır. Tohumlarında % 30-45 arasında yağ bulunur ve yemeklik yağ olarak kullanılır. Yağı, sabun, boya, vernik, cila olarak kullanıldığı gibi, Linoleik asit içerdiğinden yemeklik yağ kalitesi yüksektir. Ayrıca yağı biyodizel olarak kullanılabilir.


Aspir hakkındaki yazımız burada bitiyor, umarız işinize yarayan bir yazı olmuştur. Sizde aspir hakkındaki bilgi görüş ve tecrübelerinizi yorumlar aracılığıyla bizimle paylaşabilirsiniz, sosyal medyada yazımızı paylaşırsanız seviniriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.