28 Aralık 2014 Pazar

Aslanpençesinin Faydaları

Aslanpençesi


Sizin için aslanpençesi bitkisinin faydaları kullanımı özellikleri hakkında bilgiler içeren bir yazı hazırladık iyi okumalar. Aslanpençesi memleketimizde kırkbaş ve aslan kuyruğu olarak bilinen bir bitkidir. Aslan Pençesi genellikle ormanlık alanlarda, çayırlarda ve nemli yerlerde yetişen bir bitkidir. Halk tarafından şebnemli ve aslan ayağı olarakta bilinir. Boyları 50-60 santime kadar ulaşabilen dayanıklı bir bitkidir.


Genelde dere kıyılarında ve ormanlarda yetişen, güzel bir görüntüsü olan bitki, fazla yıllık, yabani otsu bir bitkidir. İçeriğinde Tanen, eterik yağ içerir. Kökü geniş, daire biçimde, kenarları dişli ve yeşil renkli yaprakları olan aslanpençesi otunun çiçekleri, yaz mevsiminde açar. Bitki, bu çiçeklerde bulunan tohumlarla ve kökünün bölünüp başka yerlere ekilmesiyle ç oğaltılabilir. Büyük ve parçalı olan yaprakları mayıs ve haziran aylarında toplanarak gölgede kurutulur. Kökler ise çiçek açma zamanında, üst kısımların solmasından sonra topraktan çıkarılır ve gölgede kurutulur. Çeşitleri çoktur.Aslanpençesi YararlarıAslanpençesi, menopoz dönemindeki kadınlar için oldukça yararlıdır. Özellikle menopoz döneminde stres, uykusuzluk, gerginlik, ruhsal sıkıntı, sinirlilik, ruhsal değişkenlik, isteksizlik, sıcak basması, sebepsiz korku ve terleme nöbetleri gibi şikayetlerin ortadan kalkmasında arslanpençesi çayı fazla büyük bir yardımcı ve destekleyicidir. Son yıllarda, her hangi bir yan nüfuz ve risk göstermeyen bitkisel hormon tedavileri uygulanmaktadır.


Aynı şekilde menopoz döneminde olmayan her yaştan genç bayanların ağrılı, ruhsal sıkıntılı, depresif ve gerginlik içinde geçirdikleri regl dönemleri için de arslanpençesi kürü oldukça faydalıdır. Aslanpençesi kürünü uygulayanlar, kısa zamanda ne derece faydalı olduğunu gözleyebilirler.


Göz hastalıklarına, cilt yaralarına, hanımlarda ud yeri kaşıntısına fazla faydalıdır. Romatizmaya iyi gelir, mide spazmında, karaciğer şişliğinde, sinir yorgunluğunda, damar sertliğinde fazla faydalı bir bitkidir. Aslanpençesi, toplattırıcı olarak da fazla etkilidir. Apseli yaralara, ihmal edilmiş çıbanlara karşı su toplayıcı ilaç olarak kullanılır. Zor doğum yapan ve düşük yapmaya yatkın kadınlarda, ceninin dölyatağındaki durumunu sağlamlaştırmak ve doğum yaralanmalarına en önde gelen yardımcıdır.

Arslanpençesi KullanımıYarım tatlı kaşığı ince kıyılmış bitki, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve bir dk. demlendikten sonra süzülür. Günde 2–4 bardak taze demlenmiş çay soğutulmadan yudumlanır. Aslan pençesi çayı dört - beş gram (yaklaşık bir tutam) kurutulmuş aslanpençesi kaynamakta olan yarım litre suyun içine atılır ve hafif ateşte 10 dakika sıcaklığını kaybettirmeden demlenir. Daha sonra süzülür ve soğumaya bırakılır . Demleme işlemi tamamlandıktan sonra mutlaka süzme işleminin yapılması gerekir. 

Kesinlikle demleme zamanı tamamlandıktan sonra bitkiyi bekletmeyiniz ve süzerek bitkiyi ayırınız. 45 gün boyunca bir gün arayla (gün aşırı) bir su bardağı içilir. Her sefer taze olarak hazırlanması gerekir. Aslanpençesi çayını hazırlarken kesinlikle 10 dakikadan fazla demlemeyiniz. Demleme zamanı tamamlandıktan sonra süzülerek ayrılması gerekir. Çayı içmeden önce demlemeye özen gösteriniz, aslanpençesi çayını demledikten sonra hemen içiniz.


Aslanpençesi hakkında sizde görüş ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazımızı sosyal medya butonları aracılığıyla paylaşırsanız seviniriz. Okuduğunuz için teşekkürler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.