28 Aralık 2014 Pazar

Aşırı Tüylenme Hirsutizm

Aşırı Tüylenme-Hirsutizmİngilizce "Excessive pilling - hirsutism" olarak bilinir. Tüylenme veya hirsutizm kadınlarda androjenlere hassas deri bölgelerinde erkek tipinde terminal kılların gelişmesi olarak tanımlanır. Üreme çağındaki kadınların yaklaşık %5-8 kadarında tüylenme vardır.


İnsanlarda vellus ve terminal olmak üzere 2 tip kıl çeşidi vardır: Vellus tip kıl ince yumuşak ve renksizdir (non pigmente). Ergenlik döneminden önce görülen kaş, kirpik ve saç dışındaki tüm kıllar bu tiptir.Terminal tip kıl ise ergenlik dönemi sonrası hormonların etkisiyle çıkan sert,koyu renkli ve kalın kıllardır (koltuk altı, kasık, sakal kılları). Hirsutizmde çenede, şakaklarda, memeler arasında, meme başı etrafında, göbek altında,kuyruk sokumunda ve kalçalarda anormal terminal kıllanma vardır. Bu bölgelerde hanımlarda da var olan ince, renksiz, uzun koyu renkli kıllara dönüşür.


Hirsutizm, androjen kıllanma artışı genelde üst dudak, çene, kulak, yanak, alt karın, sırt, göğüs ve üst kol ile uylukta meydana gelir. Tüylenmenin en önemli nedeni kadınlarda kılların kandaki testosteron denen erkeklik hormonuna karşı hassasiyetinin artmasından ileri gelir. Bu hormonlar, yani kılları artıran hormonlar, (testosteron) kadınlarda ya yumurtalıktan ya da böbreküstü bezinden gelir.

Bazı enzim eksiklikleri ve böbrek üstü bezinden uygunsuz hormon salınımı da hirsutizme neden olabilir. Böbrek üstü bezlerinden en çok salgılanan androjen Dihidroepiandrosteron-sülfattır. Nadiren diğer bazı durumlarda da (hipotiroidi ve akromegali gibi) hirsutizm olabilir. Herhangi bir nedene bağlanamayan hirsutizm durumları da vardır.

Hirsutizm Nedenleri


Androjen hormonları salgısı herhangi bir nedenle arttığında kana daha fazla hormon aktarılır ve böylece kıl köklerine de daha hormon ulaşır. Fazla miktardaki hormonlar kadınlarda dinlenme aşamasında bulunan ve erkek tipi bölgelerde bulunun kılların üretiminde artış olmasına neden olur. Tüylenmenin derecesi hormonların üretimine göre değişim gösterir. Ancak dinlenme döneminde olan kıl köklerinin uyarılması ile koyu renkte ve sert kıllar çıkar. Bunun dışında ciltte yağ üretiminin artar bağlı olarak sivilcelenme görülür.

Kadınlarda tüylenmeye neden olan en önemli sebeplerden biri polikistik over sendromudur. Bir çeşit yumurtlama bozukluğu olan polikistik over sendromu adet düzensizliğine, erkeklik hormonlarının fazla üretilmesine ve buna bağlı olarak tüylenmenin oluşmasına neden olur.

Daha ender görülen ve hormon üretiminin artmasını sağlayan nedenlerden biri böbreküstü bezinde çoğu zaman kalıtsal olan bozukluklardır. Bunun dışında bazı tiroid bezi hastalıkları, hipofiz bezi hastalıkları ve hormon salgısı yapan kist veya kitleler de kadında tüylenme sorununa yol açabilir.

Hirsutizm TedavisiHirsutizm tedavisi tıbbi ve kozmetik tedavi olarak ikiye ayrılır.

Tıbbi TedaviHormon artışı saptanan hastalarda gerekli ileç tedavisi örneğin doğum kontrol hapları, erkeklik hormonunu azaltıcı haplar gibi ilaçlar kullanılabilir. Ancak bilinmesi gereken önemli bir husus önceden çıkan kıllar hormon tedavisi ile azalmaz. Hormon tedavisi özellikle yeni tüylerin çıkışını azaltmak, engellemek için yapılır.

Kozmetik Tedavi


Mevcut kılların yok edilmesi için uygulanan yöntemlerdir.

- Tüy dökücü kimyasallar, jilet, ağda gibi yöntemlerle geçici sürelerle tüylerden kurtulmak mümkündür.

- Hidrojen peroksit gibi renk açıcı maddelerin sürülmesiyle ince, çok koyu renk olmayan kılların renklerinin saraltılması işlemi yapılabilir.

- Bu konuda yetkili ve eğitimli kişilerce yapılan iğneli epilasyon veya lazer epilasyon gibi yöntemler tercih edilebilir.

Lazer Epilasyon


Lazer teknolojisi ışığın kontrollü olarak yoğunlaştırılarak güçlenmesi ile uygulanan bölgedeki kılların köklerine etki ederek kılları zayıflatma, yok etme teknolojisidir. Lazer epilasyonda etki kılın rengine, kalınlığına, kılın vücutta yer aldığı bölgeye göre değişkenlik gösterir. Lazer epilasyon kalın, koyu renk kıllarda ve açık tenli kişilerde daha etkilidir. Kullanılan lazerin cinsine ve uygulanan doza göre değişmekle birlikte lazer epilasyon vücuttaki artmış tüylerde daha başarılıdır.

İğneli Epilasyon


Bu amaçla kullanılan özel ince iğnelerle kıl köklerine girilerek hafif elektrik akımı verilmesi ile kıl köklerinin zayıflatılarak yok edilmesi yöntemidir. Seanslar halinde uygulanır. Uygulanacak seans sayısı tüylerin çıkış süresi, kalınlığı ve yoğunluğuna göre değişiklik gösterir. Vücutta her bölgedeki ve her renkteki kıla uygulanabilir ancak çok ince tüylerde uygulanacaksa iz kalma riski açısından daha dikkatli olunmalıdır. Bu gibi işlemlerin bu nedenle doktor gözetiminde ve kontrollü olarak yapılması, epilasyon öncesinde ve sonrasında gerekli kurallara uyulması önemlidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.