28 Aralık 2014 Pazar

Arpanın Faydaları

ArpaArpa bitkisi buğdaygillerden taneleri malt ve yem olarak kullanılan önemli bir tahıl bitkisidir. Tarih öncesi devirlerdeki en önemli kültür bitkilerinden biri olmakla birlikte, ekonomik önemi olan bitkilerin başında gelmektedir.


Yaklaşık 10.500 yıl önce, bugünkü İsrail, Ürdün,Lübnan, batı Suriye, batı İran, Irak ile güneydoğu Türkiye’yi kapsayan ve Bereketli Hilal olarak isimlendirilen bölgede kültüre alındığı bilinmektedir. Arpa tek yıllık bir uzun gün bitkisidir. Fakat değişik gün uzunluklarına da uyabilir. Arpa, tahıllar içerisinde en fazla kardeşlenenlerdendir. Bitki boyu ortalama 35-100 cm kadardır. Başakları ortalama sekiz - 15 santim boyunda olup iki dört ve altı sıralıdır. Çiçeği kavuz ve kapçık sarar, kavuzlu arpalarda bunlar daneye yapışıktır ve harmanda ayrılmazlar.


Danenin ortalama % 10 - 13 kadarı kavuzdur. Dane yapısında % 9- 13 ham protein, % 67 kadarda karbonhidrat bulunur. Arpa serin iklim tahılları içerisinde buğdaydan sonra en fazla ekimi yapılandır. Taneleri bakımından arpalar üç grupta toplanır.


Arpa taneleri nin protein ve yağı azdır. Sindirim yeteneği yüksektir. Arpa, aniden büyüyen bir bitkidir ve iyi hazırlanmış topraklarda yetişir. Bir dönümden alman ürün 75 – 450 kilogramdır.


Arpanın YararlarıArpa çiminde beş adet B vitamini (B12 dahil) vardır. Ayrıca folik asit, pantotenik asit, B1, B2, B6, beta karoten, C ve E vitamini içerir. Son yapılan çalışmalarda arpa çiminde 70′in üzerinde mineral bulunmuştur bunlardan bazıları kalsiyum, demir, magnezyum ve fosfordur. Ayrıca arpa çiminde ayrıca 18 amino asit bulunmaktadır


Arpanın genel olarak ;İdrar söktürücü özelliği ile idrar yollarını ve idrar yollarındaki iltihapları temizler. Dil iltihaplarına karşı dayararlıdır. Böbrek taşlarını ve kumlarını dökmeye yardımcı olur. Arpa, sirke ile kaynatılıp uyuz, egzama gibi kaşıntılı deri hastalıklarına sürülürse faydalı olur.


Prostat büyümesini önler. Baş ve boğaz ağrılarını dindirir. Arpa saplarının ezilip un haline getirildikten sonra katırtırnağı otu, mine çiçeği ve papatya ile birlikte kaynatılması ile elde edilen arpa çayı yatıştırıcıdır. Uykusuzluğa iyi gelir. Spazmlara karşı da koruyucudur.

Arpa KullanımıArpa uzun yıllar milyonlarca insan tarafından önemli bir gıda kaynağı olarak tüketilmiş olsa da, bugün daha fazla hayvan yemi vebira yapımında kullanılmaktadır. Arpa çayı kavrulmuş arpadan hazırlanır. Kavrulmuş arpayı hazır halde marketlerde ya da aktarlarda bulabilirsiniz. Kavurmak için arpaları kızartma tavasında fırına koyun ve taneler kahverengine (koyu kahve) dönünce çıkarın.


Daha sonra karabiber öğütücüsünde çekebilir ya da havanda toz haline gelinceye kadar dövebilirsiniz. Kavrulmamış arpayı bir torbada ağzı kapalı halde muhafaza edin eğer torbanın ağzı uzun zaman açık kalırsa bayatlar.


Arpa ÇayıArpa çayını demlemek için yapmanız gerekenler ise şöyle. Bir litre iyi suyu kaynattıktan sonra ateş kısın ve için dört çay kaşığı kavrulmuş arpa atıp 2-3 dk. bekleyin. Ateşi söndürdükten sonra oda sıcaklığında 10-15 dk. soğumasını bekledikten sonra süzüp içebilirsiniz. Dilerseniz buzdolabında soğutup buzlu içecek olarak da tüketebilirsiniz. Günde iki kere öğünlerden sonra içilmesi tavsiye edilir.


Arpa unu bal ve sirkeye karıştırılıp yüze maske yapılırsa yüzdeki çilleri siyah lekeleri ve sivilceleri izale eder. Arpa merhemi ise Arpa unu, kına ve sirke ile karıştırılıp merhem yapılır ve ağrıyan ayaklara ve parmaklara sürülürse ağrıyı dindirir ve cilt mantarlarını geçirdiği düşünülmektedir.


Arpa ile ilgili yazımız burada bitiyor sizde görüş öneri ve yorumlarınızla yazımıza katkıda bulunabilir sosyal medyada paylaşabilirsiniz. Teşekkür ederiz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.