28 Aralık 2014 Pazar

Armudun Faydaları

ArmutArmut, gülgiller familyasının bir alt familyasında sınıflanan Pyrus cinsine ait ağaç nitelikli bitki türleriyle, bu türlerden bazılarının meyve ağacına verilen isimdir.


Her iki yarıkürenin ılıman iklim kuşağı ülkelerinde yetiştirilen armut, dünyanın en önemli meyve ağaçlarından biridir. Armut ağacı tepeye doğru genişleyen ve olgunlaştığında 13 metreye ulaşan boyuyla elma ağacından daha uzun ve daha diktir.

Armut ağaçları oldukça uzun ömürlüdür 60 yıl civarında yaşarlar, iyi bakılıp budanmazsa boyları iyice uzar. Dikildikten 5 yıl sonra meyve vermeye başlayan bir armut ağacı 10 yaşındayken 25-50 kilo meyve verebilir. Armudun içinde % 15 şeker, Glikozidler, Vitaminler, Organik asidler, Tanen, A, B1, B2, B3, B6, C Vitaminleri bulunmaktadır.Armudun YararlarıArmut sindirim sistemini güçlendirir, hazmı kolaylaştırır. Böbreklerin düzenli çalışmasına, böbrek taşlarının ve kumunun dökülmesine yardım eder. İdrar söktürücüdür. Kanı temizler. Kansızlığa iyi gelir. Sinirleri yatıştırıcı etkisi ile yüksek tansiyonu düşürür, çarpıntıyı giderir ve zihin yorgunluğuna iyi gelir. Gut ve romatizmada faydalıdır. Nezleye iyi gelir. Tuz açısından son derece zengin olan armut, vücudunuzun ihtiyacı olan tuzlu karşılar. Kanınızı temizleyerek bütün salgı bezinin normal çalışmasını sağlar. Hamilelik döneminde baş gösteren kusma ve diyareleri engeller.

Armut KullanımıArmudu çekirdekleri ile birlikte yemek daha faydalıdır. Armut çekirdeği, aç karına yenirse bağırsak kurtlarını dökmeye de yardımcı olur. Armut çekirdeğinden aç karna 10 gram içilirse bağırsak bağırsak kurtlarının dökülmesinde faydalı olur. Yemeklerden önce yenilmesi tavsiye edilir. Armut taze olarak yenebileceği gibi pişirilerek de yenebilir. Az kalorili fakat buna karşılık bol lifli ve mineralli bir meyve olan armut, diyet yapanlar için de faydalıdır. Ferahlık veren bir meyve olduğu için hamilelerin kusmalarını azaltır.


Armut Yaprağı Çayı1 bardak suya, 15 gram yaprak ve 10 gram kuru elma kabu­ğu konur, beş dakika kaynatılır, 10 dakika bekletilir, günde 3-5 bardak içilir. Böbrek taşında bir kilo suya, 50 gram armut yaprağı ve iki adet elma­nın kabuğu konur, 15 dakika kaynatılır, içilir.


Armutla ilgili yazımız burada bitiyor, sizde görüş öneri ve yorumlarınızla yazımıza katkıda bulunabilir, yazımızı beğendiyseniz sosyal medya butonları yardımıyla paylaşabilirsiniz. Teşekkür ederiz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.