22 Aralık 2014 Pazartesi

Anne Sütü ve Bebeklerde BeslenmeAnne Sütü ve Bebeklerde BeslenmeAnne sütü bizlere sunulan en büyük nimettir. Anne sütü yetmedi doyurmadı gibi bir yaklaşım olamaz. Anne sütü insan oğlunun alması gereken kiloyu olması gereken boyu gelişmesi gereken hafızası için yeterli olan bir besindir.

Bebeğin ağlaması doymadığını işaret etmez. Anne sütü vazgeçilmez bir besin kaynağıdır. iki yıl boyunca yetecek bir besindir.


ilk iki gün anne sütü gelmesede bir sorun olmaz bebek buna dayanabilir ama susuzluğa dayanamaz su vermek gerekiyor inanarak ve severek emzirmenize devam edin. Emzirmek bebeğe sevgi vermektir. onların sağlıklı birey olmalarını istiyorsak onları sevgi ile emzirin.

Anne sütünün içeriği bebeğin obeziteden korur. Emen bebek kendi istediği kadar yer ama kaşıkla veya biberonla beslenen bebek annenin istediği kadar yer bu da obeziteye sebep olabilir. Süt emen bebek doyunca memeyi bırakır.

Bebeğin emmesi hayata bağlandığı bir reflekstir. Çocuğun büyüyüp büyümediği veya anne sütünün yetip yetmediği ancak gelişim eğrisi ile anlaşılır. Gece uyanması sürekli emmesi bunun aç olduğunu göstermez.

Bebeklerde Ek Besin ve Mamalar


Süt içmek annenin sütünü artırmaz rahat olacak bol su içecek inanacak emzirdiğine bazı çaylar içebilir ama bunlarda bebeğin gazı olmasını sağlar.Bebek susuzluğa dayanamaz.

Devam sütü kullanılabilir ilk altı ay başlangıç sütü ve sonraki aylarda devam sütü verilebilir. Devam sütü ile mama aynı şey değildir. Su, pirinç unu ve şekerden yapılan mama yasaktır. Bunların için de karbonhidrat vardır ve tek yönlü bir beslenme olur çok hızlı kilo alır ama protein olmadığı için sağlıklı olmaz. Hastalıklarla mücadelesi de yarım kalır.

Günde iki çay bardağı kadar ek gıda gerisi anne sütü olmalı ve 6. aydan sonra ek gıdaya geçmelidir. 6-9 ay arası bir veya iki ek öğün verin. 1 yaşında ki bir çocuk kalorisinin yarısını anne sütünden veya onun yerine geçen devam sütünden alınmalıdır.

Sadece anne sütü verilirken suya ihtiyaç yoktur. Bebeğin günlük çiş sayısı 4-6 arasında ise aldığı süt yeterlidir.

Çalışan anneler mutlaka pompa almalı ve çalışmaya başlamadan önce süt biriktirmeye başlamanız gerekir.

Dikkat


Emziği bala şekerli suya batırarak bir şeyler vermeyin. Bu kesinlikle yanlış bir davranıştır. Emzikle bir gıda vermeyin. Ayrıca emziği anne kendi ağzıyla temizlememelidir.

Moral anne sütünü direk etkiler. Anne sütünü artıran hormonlardır. Korku telaş endişe gibi durumlar anne sütünü direk etkiler Üzüntüden uzak durması gerekiyor annenin.

Memeden abse akıntısı varsa emzirmeyin ama basit çatlakların emzirmeye bir sorun yaratmaz. Kanama olması önemli değil önemli olan absedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.