28 Aralık 2014 Pazar

Anemi Kansızlık Hastalığı

Anemi


Eritrosit sayısının normalden az oluşuna Eritrositopeni denir ve bu durumda görülen en yaygın hastalık Anemidir. Anemiyi tarif etmek gerekirse dolaşımda bulunan kanın eritrosit ve hemoglobin bakımından az olmasıdır. Anemiler bazı özeliklere göre sınıflandırılır.A-Eritrosit içinde ki hemoglobin miktarına


B-Eritrosit hacmine


C-Etiyolojisine göre


Kansızlık


Normal durumlarda eritrosit içinde bulunan hb miktarı 30 mm dur. Anemi diyebilmek için bu miktarın 28 mm un altına düşmesi gerekiyor. Altına düşmesi durumuna hipokrom anemi üstüne çıkması durumuna ise perkrom anemi olarak adlandırılır. Bu sınıflandırmaya göre de demir eksikliği anemisi veya talasemi teşhisi koyulabilir


Eritrositin hacmi 85 mikronküptür. 80 mküp altına düşerse demir eksikliği anemisi olarak ortaya çıkabilir.


Anemi Kansızlık HastalığıBazı durumlarda anemi kan kaybı sonucu ortaya çıkabilir. Bu durumlar genel olarak acil vakalar da ortaya çıkabilir. Bu durumlarda hastalara uygun kan grubuna göre kan nakli yapılır.


Düzenli olarak kan sayımı yaptırmak örneğin altı ayda bir yapılan kan sayımlarda bu tip sorunların erken teşhisi tedavi için öncelikle yol almakta önemlidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.