28 Aralık 2014 Pazar

Andızın Faydaları

Andız AğacıAndız adıyla bilinen ağaç yapraklılar familyasına ait bir cinsli, iki evcikli bir ağaç cinsidir. 25 metre boylanabilen andızlar bulunmaktadır. Tomurcukları yumurta biçimindedir,yapraklar iğne biçimindedir, uçları batar, yaprakların üst yüzeyinde stoma çizgisi vardır, koyu yeşil görünüm verirler. Sık yapraklı olması dolayısıyla yağmur tanelerinin toprağa sızmasını sağlarlar. Olgunlaşan kozalakları oldukça büyük ve etlidir, kozalak pulları odunlaşmış sert muhafaza içerisinde saklıdır,etli kısmında şeker bulunmaktadır,etli kısım buruk tadındadır

Andızlar özellikle karsit arazilerde yetişmektedir. 1000 metre rakımda çokça görülür. Ardıç, meşe, kızılçam, sedirle birlikte bulunmaktadırlar. En fazla Anamur, Gülnar, Silifke, Tarsus, Karaisalı, Aladağlar ve Kozan'da yetişir. Torosların ardında Seydişehir civarında az miktarda bulunur.


Andız kozalağı içerisinde bir fazla uçucu bitkisel esansiyel yağ çeşidi bulunmaktadır. Bu nedenle andız kozalağı tam manasıyla bir şifa kaynağıdır. Andız kozalağında bulunan eterli yağlar arasında yüzde 40 civarında inulin, eterli uçucu yağ helenin, sabit yağ, triterpenler ve acı maddeler yer almaktadır.Andızın YararlarıAndız kökü suyu, kalp rahatsızlıklarına neden olan damar tıkanıklıklarının giderilmesinde ve kolestrolün düşürülmesinde kullanılmaktadır. Dal ve yaprakları kaynatılarak, buğusu hayvanlarda sancıyı kesmede kullanılır. Andız kozalağı kaynatılıp içilirse öksürüğü keser.


Kaynattıktan sonra üzerine bal katıp, tuz atılırsa balgam söktürür. Andız ya da enek pekmezi nefes darlığına ve basura iyi gelir.Safra ve balgam söktürmeye, kansere, idrar arttırmaya, öksürüğe, soğuk algınlığına, gribe, göğsü yumuşatmaya, vücuda dirilik vermeye, bağırsak parazitlerine, mide gazı ve ağrılarına, karaciğer ve dalağa, baş ağrılarına, adet zorluğuna, karaciğer ve akciğer hastalıklarına, kalp-damar açmaya, kanı temizlemeye, ateş düşürmeye, vücuttaki toksinlere, harici egzama ve yaralara iyi gelir. Geleneksel anlamda bir çok özelliğinden yararlanılır.


Andız PekmeziMeyveleri kaynatılıp pekmezi çıkarılarak yenir. Kaynatılıp hoşafı ve kompostosu yapılır. Ezilerek lapası harici olarak egzamaya sürülür. Lapası romatizmalı yerlere sarılır. Yaprakları kaynatılarak suyu içilir. Kökleri yakılıp katranı elde edilir, harici kaşıntı, yara ve egzamaya kullanılır.


Andız Pekmezi hakkında detaylı yazımız için başlığı tıklayın: Andız Pekmezi


Andız KullanımıAndız kökü suyu, kalp rahatsızlıklarına neden olan damar tıkanıklıklarının giderilmesinde ve kolestrolün düşürülmesinde kullanılmaktadır. Karaciğer yetersizliği ile dalak rahatsızlıklarında fazla faydalı olan andız kökü suyu, kadınların ay hali düzensizlikleri, migrenden kaynaklanan yarım baş ağrıları, romatizma rahatsızlıkları, sırt ağrıları ve altını ıslatan çocuklar içinde denenmiş olarak kullanılmaktadır. Andız ağacı ve meyvelerinin taşıdığı şekerler ve vitaminler nedeniyle kuvvet verici ve cinsel gücü artırıcı olarak da kullanılmaktadır.


Meyveleri kurutulup dövülerek bala karıştırılıp yenir. Andız ağacı tespih yapımında kullanılır. Andız Çok fazla kullanım alanına sahip bir bitkidir, yerel halk bu bitkiyi kullanarak çok değişik malzemeler üretmektedir.


Siz de Andız ile ilgili bilgi görüş ve tecrübelerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz. Andızın faydaları yazımızı beğendiyseniz, sosyal medyada paylaşabilirsiniz, okuduğunuz ve paylaştığınız için teşekkür ederiz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.