28 Aralık 2014 Pazar

Anasonun Faydaları

AnasonAnason olarak bilinen bitki maydanozgillerden, kokulu tohumu hamur işlerinde ve rakı yapımında kullanılan bir bitkidir. Anason 30-50 santimetre kadar büyüyebilen tek yıllık otsu bir bitkidir. Kökü ince, oldukça kısa iğ şeklindedir. Sapı yuvarlak olup, cinsine göre az veya fazla tüylüdür. Yapraklar bitkide bulundukları yere göre şekiller gösterirler. Alt yapraklar uzun saplıdır., şekilleri yuvarlağımsı kalp veya böbrek şeklindedir. Çiçeklerin muhafaza yaprakları ya yoktur veya tek yapraklıdır. Küçük muhafaza yapraklar ise iplik şeklindedir. Taç yaprakları ise beş adet olup, beyaz renklidir.

Başta Ege bölgesi olmak üzere bütün Anadolu’da bahçelerde yetiştirilir. Kültür anasonunun vatanının Anadolu olduğu tahmin edilmektedir. Meyvalarında nişasta, müsilaj, sabit ve uçucu yağ bulunmaktadır. Uçucu yağ miktarları Bitkinin cinsine ve yetiştiği yerin şartlarına bağlıdır. Uçucu yağın % 80-90’ı anetoldür. Anetol, zehir faydalı fakat bu etkisi fazla olmayan bir Maddedir. Meyvelerinden Su buharı distilasyonu ile elde edilen anason yağı, hemen hemen renksiz ve karakteristik kokuludur.


Anason Yararları


Anason meyvesi uçucu yağ içermektedir. Bunun oranı % 2 ile %3 arasında değişmektedir. En düşük uçucu yağ oranının % 2 olması istenir. Uçucu yağın en önemli maddesi Trans-anethol'dur. Bu uçucu yağın % 80-90'ını oluşturur. Anasonun kendine özgü anason kokusu ve kendine özgü tadı bu maddeden ileri gelmektedir. Anasona kokusunu veren fakat tadı tatlı olmayan diğer bir madde de Menthlychavicol-ısoanethol'dur.

Anason denilince akla ilk gelen rakıdır. Rakıyla özdeşleşen anason bitkisi birçok rahatsızlığa iyi gelen şifa kaynağıdır. Anason kullanıldığı zaman iştahı açarak yemeklere olan tiksintiyi ortadan kaldırır. Mide ve bağırsaktaki gazların gidererek hazmı kolaylaştırır. Nefes darlığı olan hastalarda kullandıklarında rahat bir nefes almalarını sağlar. İshal ve kusmaları önler. Yatıştırıcı özelliği sayesinde gerginliği alır, sinirleri keser. Öksürük şikayetlerine de iyi gelmektedir. Kan dolaşımını arttırarak, düzenli çalışmasını sağlar, kalbi kuvvetlendirir.Fakat aşırı kullanıldığı zaman vücutta uyuşukluğa neden olur. Ayrıca nefes darlığı, öksürük ve kalp çarpıntısı rahatsızlıklarında yararlıdır. Anason yüksek dozda alındığında uyuşukluk, baş ağrısı, görme zorluğu yapar.

Anason Kullanımı


Anason kurutulup, kaynatılarak çay niyetine kullanılır. Bu özellikleri ile, aşırıya kaçmamak ve yeteri kadar tüketmek şartıyla anason tüketmenin vücuda hiçbir zararı yoktur, aksine yararları vardır. Bir bardak anason çayı için bir çay kaşığı kurutulmuş anason yaprağı veya üç çay kaşığı taze yaprak yeterlidir. Kaynamış suya bu miktarlarda anasonu atarak ateşi kapatın ve çayın 5-10 dk. demlenmesini bekleyin. Eğer çayı kurutulmuş anason tohumlarından yapacaksanız bir çay kaşığı tohumu havanda iyice ezdikten sonra suya atın ve demlenmesini bekleyin. Uyku verdiği için yatağa girmeden önce içilmesi tavsiye edilir

Anason hakkındaki görüş ve önerilerinizi yorum yapabilirsiniz, ayrıca yazımızı sosyal medyada paylaşarak daha fazla insana ulaşmasını sağlayabilirsiniz, teşekkür ederiz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.