28 Aralık 2014 Pazar

Amfizem Nedir Nasıl Tedavi Edilir

AmfizemAmfizem, vücudun herhangi bir yerine patolojik olarak hava toplanmasıdır. Solunum sisteminde ise amfizem, akciğerlerin terminal bronşiollerinin distalindeki hava yollarının genişlemesi ve normalden fazla hava dolması demektir .


Etyoloji-Sigara ve hava kirliliği gibi irritanlar ,

-Uzun süren ve ağır geçen nöbetlerle gelen astım

-Sosyo-ekonomik şartlar, kötü hijyen, yeterli beslenme enfeksiyonları artırır

-Bronşit, bronkopulmoner enfeksiyonlar, tüberküloz, bronşektazi vb. hastalıkları amfizem nedenleri arasındadır.

Amfezim Oluşumuna Nedeni Üç Mekanizma1. Bronş ve bronşiolleri irrite eden sigara dumanı diğer irritan gazların neden olduğu kronik enfeksiyon. Bu enfeksiyonun gelişimi de şöyle olmaktadır:Sigara dumanı, solunum yollarının temizliğini sağlayan müküs atılımını gerçekleştiren silialarının hareketlerini kıstılar ya azaltır. Bu nedenle müküs dışarı atılamaz ve birikir . Biriken müküs, enfeksiyona neden olur. Enfeksiyon sonucunda müküs daha da artar ve alveolarin makrofaj yeteneklerini baskılar.


2. Enfeksiyon, aşırı müküs birçok hava yolunun tıkanmasına neden olur .


3. Hava yollarının tıkanması özellikle ekspiryumu zorlaştrır ve alveollerle havanın hapsolmasına neden olur . Alveoller gerginleşir, elastikiyetni kaybeder. Böylece amfizem oluşur.

Amfizem Belirti ve Bulgular- Kronik öksürük (Öksürükle özellikle sabahları zorlukla çıkarılan beyaz müköz balgam vardır)

-Hırıltı solunun (wheezing)

-Hipoksi

-Bol miktarda pürülan balgam

-Hiperkapni

-Dispne(Başlangıçta eforla gelir, hastalık ilerledikçe istirahat halinde bile dispne görülür. Hasta yerken dahi büyük sıkıntıya girer) vardır.Hastalığın ilerleyen dönemlerindeÇok çabuk yorulma

-İştahsızlık

-Halsizlik

-Fıçı göğüs (Göğüs çeperinin ön ve arka kısmının genişlemesi sonucu olur)

-Ekspirasyonun zorlu olması ve uzaması (En karakteristik özelliğidir) görülür.

Amfizem TanısıFizik muayene, akciğer grafikleri, solunum fonksiyonun testleri, bilgisayarlı tomografi, laboratuvar tetkikleri, özellikle tam kan sayımı (Polisitimi vardır.) yapılarak konur.

Amfizem TedavisiTedavi de en önemli nokta sigara içenlerde kesinlikle sigaranın bırakılmasıdır.

- İlaç tedavisinde, bronkodilatatörler verilerek hava yollarındaki daralma ve spazm giderilmeye çalışılır.

-Kortikosteroiter verilir.

-MSS depresanları, dspne nedeniyle hastada huzursuzluk ve anksiyete olur bunları en aza indirmek için verilir.

-Ekspektoronlar, sekresyonu çıkarmasına yardımcı olmak amacıyla verilir.

-Oksijen tedavisi verilir.

-Hastaya solunum egzersizleri öğretilir.

-Solunum yolların diğer enfeksiyonlarından korunmalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.